Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Pravděpodobně se jedná o nějaký typ přizpůsobení. Jedna z teorií konkrétně předpokládá, že jde o obranu před liánami.
Existuje však studie, jejíž autoři tuto hypotézu nepotvrdili. Razantní opad velkých kusů kůry může být výhodný i pro boj s konkurencí v podrostu, kdy kůra zastíní byliny a semenáčky, které pod stromem pak nerostou. Může to i snižovat odpar z půdy. Do kůry dále může strom ukládat toxické látky, které mohou působit také jako allelopatika, tedy k potlačení ostatních rostlin. Je však možné, že prvotně vzniklo loupání kůry jako vedlejší produkt snahy stromu mít dokonale hladkou kůru, což je běžná adaptace proti epifitům, plísním či třeba hmyzu, a to zejména v tropech.
Platany mají nazelenalý odstín kůry, takže zřejmě i kmen fotosyntetizuje. Aby šlo na kmen světlo, musí být kryt jen mladou kůrou. Hladká kompaktní kůra také snižuje odpar vody z kmene. Pokud má ale strom přirůstat, musí se stará kůra odloupnout, aby pod ní vyrostla nová. Je pravděpodobné, že bude celý proces opadu řízen geneticky a nebude to jen důsledek růstu nové kůry. Zřejmě bude docházet před opadem kůry k podobnému procesu, jakým je na podzim řízen opad listů. Stromy jsou bohužel po molekulárně-genetické stránce ještě strašně málo prozkoumané, takže zřejmě není proces vůbec do těchto podrobností prozkoumán.
Celé znění otázky: Proč některé stromy pravidelně "shazují kůru" - odlučují borku (např. platan javorolistý) - je to adaptace např. kvůli parazitům, nebo je to "vedlejší produkt" nějaké skupiny genů, která má na starosti něco úplně jiného?
Obrázek v záhlaví: Zdroj Flickr.com, autor mwms1916, CC BY-NC-ND 2.0
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.