Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Nevíte si rady při chemických pokusech? Zeptejte se přírodovědců!
"Reakcí hliníku, vody a hydroxidu sodného mi vznikl tetrahydroxi-hlinitan sodný(aq) a vodík. Tetrahydroxi-hlinitan sodný jsem nechal vykrystalizovat. Pevný Na[Al(OH)4] jsem smísil s kys. sírovou. Vzniknul mi Na2SO4 (aq) + Al(OH)3 (aq) + H2O. Je nějaká možnost jak od sebe oddělit hydroxid hlinitý a síran sodný, aby vzniknul samotný hydroxid hlinitý a něco?"
Celá věc je trochu komplikovanější. Nevzniká pouze tetrahydroxidohlinitan sodný, ale i další komplexy - různé hydráty, a limitně až hexahydroxidohlinitan sodný. Předpokládám, že slovo "krystalizace" v provedeném postupu znamená "odpaření". Pak už opravdu nelze formulovat přesný vzorec pevné látky, která vznikla, nicméně pro následující reakci to nemá principiální vliv.
Okyselením (ne moc velkým, pouze do cca neutrální oblasti) vznikne opravdu síran sodný a hydroxid hlinitý. Síran sodný je rozpustný ve vodě, hydroxid hlinitý nikoliv - nejjednodušší oddělení obou látek tedy spočívá v důkladném rozmíchání ve vodě a následné filtraci. Čistý Al(OH)3 však touto cestou připravit nelze, neboť nerozpustný hydroxid hlinitý je amorfní a má ukrutně velký povrch se spoustou pórů, ve kterých se drží matečný roztok s nasorbovanými solemi.
Navíc je Al(OH)3 velmi jemná vločkovitá sraženina, která se obtížně filtruje, a lépe se izoluje např. centrifugací. Zcela se zbavit sloučenin nasorbovaných na povrchu Al(OH)3 i dobrým promýváním čistou vodou je však nemožné...
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.