Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Draselné mýdlo koupíte pouze v kelímku, kyblíku nebo láhvi. Proč nejde úhledně zabalit jako mýdlo sodné?
Chemickou podstatou mýdla je sůl tzv. mastné kyseliny – tj. karboxylové kyseliny s dlouhým uhlíkatým řetězcem. Pokud bychom si vybrali některou z mastných kyselin (olejová, palmitová, stearová atd.) a srovnali vlastnosti její sodné a draselné soli, viděli bychom, že obě soli jsou v čistém stavu poměrně vysoko tající látky. V tomto ohledu zjevně draslík za mazlavost mýdla nemůže. Rozdílná vlastnost mýdel tak zjevně tkví v něčem jiném.
Mýdla se vyrábí hydrolýzou tuku (esteru mastných kyselin s glycerolem, tříuhlíkatým trialkoholem) s hydroxidem daného alkalického kovu. Při hydrolýze vznikne patřičná sůl (sodná nebo draselná) mastných kyselin, a uvolní se glycerol. Až potud je proces výroby obou mýdel stejný, ale dál se technologické postupy liší. V případě sodných mýdel se mýdlo izoluje z reakční směsi tzv. vysolením, tj. rozpuštěním NaCl v reakční směsi.
Zvýšením koncentrace sodných iontů dojde ke snížení rozpustnosti mýdla a sodná sůl mastné kyseliny se vyloučí z roztoku. Následně je sodné mýdlo odfiltrováno a matečný louh je z něj vylisován. V matečném louhu tak zůstává rozpuštěný NaCl a glycerol.
V případě draselného mýdla však vysolení nefunguje – draselné soli mastných kyselin jsou totiž poněkud lépe rozpustné než sodné, takže ani zvýšením koncentrace draselných iontů se nevyloučí všechno mýdlo. Proto se draselná mýdla pouze zahustí odpařením vody. Při tomto postupu v nich však zůstává netěkavý glycerol, který je tak hlavním důvodem jejich mazlavosti.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.