Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Jedno z chemikových přikázání zní: vodu do kyseliny nenaleješ. Má to své dobré důvody. Nicméně i z tohoto pravidla existují výjimky.
Každý proces rozpouštění (tj. i ředění) probíhá samovolně, pokud při tomto procesu poklesne Gibbsova energie, která má jak entalpický příspěvek (změnu tepla), tak i entropický příspěvek (změnu uspořádanosti systému). Smícháním několika látek vždy vzroste entropie, takže pro vznik roztoku nemusí být nutné uvolnění entalpie (a přeneseně tedy i zvýšení teploty směsi) - proto se některé látky při rozpouštění/ředění zahřívají, a některé ochlazují.
Ohřívání směsí je dáno vznikem výhodnějších chemických vazeb, a uvolněné teplo odpovídá uvolněné vazebné energii (entalpii) vznikajících vazeb. V případě silných kyselin vzniká při jejich reakci s vodou - disociaci - koordinačně-kovalentní vazba mezi protonem odštěpeným z kyseliny a molekulou vody (vzniká oxoniový ion), a vznik této vazby je exotermní.
V porovnání s energií zanikající vazby mezi protonem a aniontem kyseliny v nedisociované molekule kyseliny se tak může kyselina při ředění zahřívat. Situace je však na molekulární úrovni velmi komplikovaná, a svou roli v celém procesu hraje i síla vodíkových vazeb mezi molekulami vody, oxoniovými ionty, molekulami kyseliny a jejich anionty.
Nebezpečná situace při ředění některých kyselin může nastat, pokud kápneme vodu do koncentrované kyseliny, a uvolněné teplo prudce ohřeje kapku vody na teplotu varu. Takto ohřátá voda se změní v páru a vyprskne zpět ze směsi a strhne s sebou i část kyseliny - tato situace se velmi podobá tomu, když na pánvičku s rozpáleným tukem cákneme vodu.
Pokud ale není ředění dané kyseliny exotermní, je celkem jedno, zda lijeme kyselinu do vody či naopak. Ovšem ředění silných kyselin obecně exotermní je, takže doporučované lití kyseliny do vody je v případě silných kyselin určitě vhodnější.
------------------------------------
Foto v záhlaví: kyselina dusičná, zdroj Wikimedia Commons, The viewer (David Mülheims) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.