Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
16x
Že tomu tak opravdu je lze také snadno dokázat, a to měřením vodivosti daného roztoku. Pokud nějaký roztok totiž vede elektrický proud, znamená to, že v něm jsou nabité částice, tedy ionty vzniklé obvykle elektrolytickou disociací. Pokud rozpustíme ve vodě kuchyňskou sůl (což je chlorid sodný) a změříme jeho vodivost, zjistíme, že roztok vede elektrický proud. V případě roztoku vzniklého rozpuštěním cukru v destilované vodě je ovšem vodivost téměř nulová. To znamená, že přesto, že se cukr rozpouští ve vodě, ionty při jeho rozpouštění nevznikají.
Princip rozpouštění je dost podobný jako u jiných látek. Molekuly rozpouštědla obalí díky specifickým interakcím (v případě cukru často elektrostatickým interakcím, protože řada vazeb v molekule sacharózy je polárních) molekulu sacharózy a vytrhne ji z krystalové mřížky. Ta pak odputuje do roztoku. Interakce v rozpouštědle ale nejsou tak silné, aby došlo k přerušení vazeb v molekule sacharózy tak, jako k tomu dochází např. u již zmíněného chloridu sodného.
Sluší se ještě doplnit, že řada látek sice podléhá při rozpouštění disociaci, ale poměrně velká část z rozpuštěných molekul zůstává nedisociována. Příkladem může být kyselina octová (najdeme ji např. v octu). Ta se také rozpouští, ale disociováno není (např. v octě) ani jedno procento z celkového rozpuštěného množství.
Pokud to tedy shrneme, při rozpouštění ve vodě často k elektrolytické disociaci dochází, ale nutně dojít nemusí (nebo dojde jen částečně).
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
16x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
8x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.