Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
14x
Základní proces jejich vzniku je velmi podobný tvorbě krápníků ve vápencových jeskyních. Liší se však některé parametry, jež mají vliv na rychlost vysrážení uhličitanu vápenatého (kalcitu), a tudíž i na rychlost růstu krápníků.
Hlavním předpokladem je přítomnost sloučenin s vápníkem, které jsou schopné snadno uvolnit vápenatý ion. Z možných sloučenin se v betonu může jednat o oxid vápenatý, hydroxid vápenatý nebo uhličitan vápenatý. Naopak vápenaté křemičitany a hlinitany, tvořící hlavní součást cementového pojiva, jsou obecně daleko méně rozpustné.
V nadbytku vody nejprve vzniká vysoce alkalický roztok hydroxidu vápenatého. Z něj se při kontaktu s oxidem uhličitým obsaženým ve vzduchu vysráží uhličitan vápenatý, tedy kalcit. Ten se poté ukládá v podobě stalaktitů (svislé útvary na spodní straně mostních oblouků nebo překladů), eventuálně plošně rozsáhlých náteků na povrchu (například na svislých zdech).
Rychlost přírůstků krápníků v přírodním prostředí nebo na stavebních konstrukcích je dána vlastnostmi prostředí, kde tyto reakce probíhají. Krápníky v jeskyních zpravidla přirůstají o jednu desetinu milimetru za rok. Známe však i případy výrazně rychlejších přírůstků (první jednotky milimetrů za rok) v systémech s rychleji proudící vodou a dostatečně rychlým rozpouštěním vápence.
Růst krápníků na betonu je příkladem druhé z těchto možností – systému s nadbytkem dostupné vody, jejímž zdrojem jsou zde srážky. Proto lze očekávat přírůstky několik milimetrů ročně. Při průměrném ročním přírůstku 3 mm by délka stalaktitů na betonové konstrukci staré 50–70 let dosahovala 15–21 cm.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
14x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.