Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Tentokrát pro vás máme odpověď na jeden zajímavý meteorologický dotaz. Nemáte náhodou ze svých výletů do přírody stejnou zkušenost jako tazatelka?
Šárka Škorpíková nám napsala: „Když nocuji v české přírodě, je k večeru podezřele často celkem bezvětří. Ale kolem deváté, desáté večer se skoro vždy rozfouká vítr – jako naschvál, aby člověk neměl klidné spaní. Lze tento jev nějak obecněji vysvětlit, nebo je to jen souhra náhod?“
Otázku zodpověděl doktor Miloslav Müller, meteorolog působící na Přírodovědecké fakultě UK a v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR:
To, co popisujete, může být částečně způsobeno prostým faktem, že vítr vnímáme intenzivněji, když nás ruší od spánku.
Zmíněný jev však má přinejmenším zčásti také fyzikální podstatu. Uplatňuje se hlavně při radiačním typu počasí – tedy „pěkném počasí“, které si obvykle k nocování v přírodě vybíráme.
V této situaci jsou povětrnostní podmínky ovlivňovány hlavně zářivými toky tepla a s nimi spojenými pohyby vzduchu – výstupnými a sestupnými. Nejvyšší rychlosti dosahuje vítr po poledni, kdy se zemský povrch silně ohřívá, což má za následek vertikální promíchávání vzduchu (mluvíme o takzvané termické konvekci).
Lehký teplý vzduch stoupá od země a je nahrazován chladnějším z výšky zhruba 1–2 km. Odtud si vzduch přináší vyšší rychlost horizontálního pohybu. Ve vrstvě blízko povrchu ho totiž brzdí tření, zatímco nad ní obvykle proudí rychleji. Jak konvekce k večeru slábne, vítr se utiší.
Kde se však bere případné zesílení větru ve večerních hodinách? Vysvětlením může být místní cirkulace v členitém terénu, konkrétně svahový a horský vítr.
Během dne svahový vítr směřuje podél svahů vzhůru v důsledku ohřívání přilehlého vzduchu. V nočních hodinách naopak těžký chladný vzduch stéká do nižších poloh. Právě nástup noční fáze uvedeného cirkulačního systému by mohl způsobovat zmíněnou nepohodu.
Níže je na ukázku meteogram (graf zachycující průběh povětrnostních podmínek) z meteorologické stanice Desná, Souš v Jizerských horách. Data z 21. května 2016 ukazují večerní utišení jižního větru a následný nástup větru od severu.
Jeho rychlost ale byla pouze kolem 2 m.s-1. O dost silnější svahový vítr jsem zažil při bivaku ve Vysokách Taurách – a v nekvalitním spacáku se mi věru dobře nespalo.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
14x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.