Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Každé rotující těleso má svoji osu otáčení. To platí také pro planety sluneční soustavy.
Jelikož ve vesmíru neexistuje žádná univerzální rovina (fakticky nelze říci, co je nahoře a co dole), jsou polohové charakteristiky stanoveny dohodou a vyjadřovány relativně vůči něčemu.
Proto je i sklon rotační osy určen pro každou planetu relativně – zpravidla vzhledem k normále (tedy kolmici) na rovinu oběžné dráhy příslušného tělesa. Podíváme-li se na planety sluneční soustavy, zjistíme, že každá má osu rotace nakloněnou jinak.
U Země svírá tato osa s kolmicí na rovinu oběžné dráhy (takzvanou rovinu ekliptiky) úhel 23,44°. Naproti tomu Uran má sklon 97,77° a fakticky se po vlastní rovině oběhu kutálí podobně jako koule po bowlingové dráze.
V případě Venuše činí tento úhel dokonce 177,36°. Zde je třeba říci, že orientace osy rotace je smluvně stanovena takzvaným pravidlem pravé ruky – prsty pravé ruky sevřené v pěst představují směr otáčení a zdvižený palec určuje směr osy. Proto má Venuše, která rotuje opačným směrem než Země, sklon osy větší než 90°.
U každé planety – včetně Země – je sklon daný jejím vývojem, gravitačním působením ostatních těles a její vnitřní dynamikou. Například onu zvláštní polohu rotační osy Uranu vědci vysvětlují jako následek planetární kolize, která ji takto silně vychýlila.
Také sklon zemské osy je výsledkem kolizí, z nichž největší se odehrála v raném stadiu existence naší planety. Země se tehdy střetla s tělesem označovaným jako Theia. Výsledkem srážky byl jednak náš Měsíc, jednak i změněná rychlost rotace Země a vychýlení její osy.
Sklon naší osy však není úplně stálý. Během posledních 5 milionů let osciloval v rozmezí zhruba 22°03′–24°30′, přičemž perioda těchto výkyvů je zhruba 41 000 let. Za to, že změny sklonu zemské osy jsou poměrně malé, vděčíme Měsíci, který ji gravitačně stabilizuje.
Naopak třeba u Marsu, jenž nemá dostatečně hmotnou přirozenou družici, se sklon osy pohybuje v dlouhodobém měřítku mezi 0° a 60°. Netřeba dodávat, že podobně velké změny by na Zemi vedly k obrovským výkyvům v příjmu slunečního záření a následným drastickým změnám klimatu.
Za výše zmíněné kolísání sklonu zemské osy může zejména gravitační působení ostatních těles sluneční soustavy – které se v čase mění, jak se pohybují na svých drahách.
Kromě toho dochází také k podstatně menším, ale měřitelným odchylkám čistě „domácího“ původu. Jejich příčinami jsou změny rozložení hmot uvnitř naší planety (často doprovázené zemětřeseními) nebo sezónní variace v rozmístění vodních a vzdušných mas. To má za následek, že zeměpisné póly opisují kolem svých středních poloh složitou křivku ve čtverci o rozměrech asi 30 × 30 metrů.
Další informace:
KŘÍŽEK, M., 2016. Přírodní cykly. Geografické rozhledy, 26, 2, s. 2–3
KŘÍŽEK, M., 2016. Slunce, Měsíc a mořské dmutí. Přírodovědci.cz, 5, 3, s. 20–21
KŘÍŽEK, M., 2004. Pohyby Země a klima. Geografické rozhledy, 14, 2, s. 30–31
Horní obrázek: Dva satelitní snímky Země. Zdroj Wikimedia Commons / NASA, úpravy Jan Kolář, volné dílo / Public Domain.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.