Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Nejspíš půjde o jednu včelu s velmi zajímavým způsobem hnízdění.
Tazatelka nám napsala: „Asi před sedmi lety jsem v Praze poblíž Petřína zpozorovala hmyz černé barvy, který za letu nosil v nohách stébla trávy a stavěl z nich něco jako hnízdo. Živočich svým vzhledem připomínal vosičku. Nenapadá vás, co by to mohlo být?“
Jakub Straka, zoolog od nás z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, odpovídá:
Velmi pravděpodobně se jedná o zednici dvoubarvou, latinsky Neosmia bicolor (často také uváděna jako Osmia bicolor).
Je to druh včely, který buduje hnízda pro své larvy v ulitách plžů, konkrétně hlemýžďů a páskovek. Zednice nejdřív najde vhodnou prázdnou ulitu a natočí si ji tak, aby do ní nepršelo a dobře se do ní létalo.
Potom uvnitř vybuduje komůrky z rostlinného materiálu a shromáždí v nich zásoby pylu s trochou nektaru. Nakonec včela otočí ulitu ústím k zemi a nanosí na místo stébla trávy, jehličí nebo jiné části rostlin. Těmi celou ulitu zakryje.
Druh Neosmia bicolor má oranžový zadeček. Starší jedinci jsou ale „olétaní“ a většinu oranžových chloupků mohou ztratit, takže pak mají celé tělo černé.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.