Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
V zelených listech jsou především barviva důležitá pro fotosyntézu – tedy pro výrobu cukrů z vody a oxidu uhličitého za pomoci energie ze slunečního záření.
Klíčová jsou zelená barviva chlorofyly. Chlorofyl a je pro fotosyntézu zcela nezbytný, chlorofyl b slouží jako „pomocný lapač“ světla. Stejnou pomocnou funkci mají také žlutá až oranžová barviva nazývaná karotenoidy. Ty navíc chrání listy před škodlivými účinky příliš silného osvětlení.
Zelené listy obsahují chlorofyly a také poměrně velké množství karotenoidů. Zelená barva chlorofylů ovšem zcela překryje žluté karotenoidy, které tak vlastně „nevidíme“.
S příchodem podzimu se chlorofyly ve všech listech opadavých dřevin rozkládají na bezbarvé látky. Podzimní listí potom získává své pestré barvy. Povězme si jak.
Ve žlutých listech se kromě chlorofylů částečně odbourávají i karotenoidy. Zbyde jich však dost na to, aby vynikla jejich žlutá barva. Listy tedy vlastně nežloutnou; spíš se odzeleňují.
Červené listy se vybarvují odlišným způsobem. Současně s mizením chlorofylů a karotenoidů se v nich vytvářejí antokyany. Tyto červené až červenofialové sloučeniny často zbarvují také plody a květy – například borůvky nebo růže.
Za všechny odstíny žluté, oranžové a červené pak vděčíme různým kombinacím karotenoidů s antokyany. Evropská květena je na červenolisté dřeviny ještě poměrně chudá. Zato lesy Severní Ameriky hrají na podzim barvami od zlaté po ohnivě rudou.
Listy některých stromů, třeba dubů nebo buků, se zbarvují do hněda. Hromadí se v nich totiž hnědé látky nazývané melaniny.
Zvláštním případem jsou zářivě žluté listy jinanu dvoulaločného. Obsahují speciální sloučeninu, která funguje jako optický zjasňovač. Látky s podobnými vlastnostmi se používají třeba do zvýrazňovacích fixů.
Přehlednou infografiku o podzimních barvách přírody (zpracovanou autorem tohoto textu) najdete zde.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.