Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Ledňáček říční je typický představitel částečně tažných druhů. Někteří jedinci zůstávají přes zimu v oblasti, kde hnízdí, zatímco jiní odlétají do teplejších krajů.
V rámci Evropy se poměr stálých jedinců k tažným celkem předvídatelně zvyšuje od chladného severovýchodu k teplejšímu jihozápadu.
Přesná čísla pro Českou republiku neznáme, ale existují četné doklady jak o setrvání našich ledňáčků v oblasti hnízdění, tak o tahu směrem na jihozápad, zpravidla do Středomoří.
Migrační chování se navíc mění s věkem. Mladí ptáci se na zimu obvykle přesunou, naopak staří u nás většinou zůstávají.
Tazatelé napsali, že bydlí blízko štěrkových jezer u Ostrožské Nové Vsi na jižní Moravě. Přes léto tam ledňáčka často potkávají, ale v zimě ho ještě nikdy neviděli.
Jak je to možné? Klíčové asi bude, zda štěrková jezera zamrzají. Pokud ano, tak tam ledňáčci nemohou zůstat, protože pod ledem by nedokázali lovit ryby – svou hlavní kořist.
Pokud nezamrzají, připadá v úvahu jiné vysvětlení. Ledňáčci se totiž na zimu obecně stahují k větším řekám, kde mají lepší šanci najít potravu.
Významným zimovištěm je třeba Vltava v Praze. Odhaduji, že řeka Morava bude v regionu, odkud tazatelé pocházejí, fungovat podobně.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.