Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Dotaz: Nemůžeme s mamkou zjistit, čí jsou to housenky. Ožírají listy irisů u rybníka. Dá se říct, že jich je na pár kosatcích i stovka.
Ptá se: Marek Vilimovský
Odpověď: Larvy, které okusují kosatce, nejsou larvami motýlů; nejde tedy o housenky. Jsou to housenice – larvy pilatek, zástupců blanokřídlého hmyzu z podřádu širopasí. Housenky a housenice se od sebe liší počtem panožek na zadečku (housenky mají 4 páry + poslední pár nazývaný pošinky, housenice mají 5–6 párů + pošinky). Housenice žijí často pospolitě na rostlinách a na rozdíl od housenek neprodukují hedvábná vlákna.
Přesný druh pilatky bohužel neurčím, doporučuji se obrátit na doktora Jana Macka z entomologického oddělení Národního muzea, který je světovým specialistou na pilatky.
Dotaz: Na zahradě jsem objevil tento druh hmyzu, ale atlas ploštic mně s určením nepomohl. Mohu tedy poprosit o pomoc při determinaci? Předem díky a přeji mnoho úspěchů při rozvoji Vašeho úžasného projektu.
Ptá se: anonymní uživatel
Odpověď: Mířil jste naprosto přesně. Je to ploštice rodu Eurygaster, pravděpodobně druh Eurygaster testudinaria – štítovka růžkatá. Živí se sáním rostlinných šťáv, především ze šáchorovitých rostlin. Příbuzná štítovka obilní saje na travách a bývá považována za škůdce obilnin.
Dotaz: Co je tohle za hmyz? Je necelý 1 cm velký, vypadá jako blanokřídlý a má opravdu divné nohy.
Ptá se: Lucie Bohatá
Odpověď: Jedná se o malou parazitickou vosičku (řád blanokřídlí – Hymenoptera) z rodu Brachymeria (česky stehnatka). Svoje vajíčka klade převážne do různých kukel či housenek motýlů. Celá čeleď Chalcididae, kam stehnatka patří, se vyznačuje právě mohutnými zadními stehny.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.