Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
16x
Takové barvivo najdeme například v černém čaji. Jistě jste si všimli, že pokud do něj přidáte citrón, změní se čaj z černohnědého na žlutohnědý. Populárním acidobázickým indikátorem je barvivo červeného zelí. Když z červeného zelí uděláte výluh a přidáte do něj kyselinu, přejde barva z fialové na červenou. Po přidání zásady (třeba hydroxidu sodného) se výluh zbarví zeleně.
Známé acidobázické indikátory jsou také fenolftalein, který v zásaditém prostředí mění barvu z bezbarvé na fialovou, nebo methylčerveň, přecházející v kyselém prostředí ze žluté do červené. Podobných sloučenin je mnoho a vydají na dlouhý seznam.
Změna barvy souvisí se změnou chemické struktury indikátoru, k níž dochází při určitém pH. Podstatné je, že každá z těchto látek mění barvu při jiném pH (přesněji řečeno v jiném rozmezí pH). Třeba zmiňovaný fenolftalein změní barvu v rozmezí pH 8,2–10, methylčerveň mezi 4,4–6,2 a bromthymolová modř mezi 6,0–7,6. Pokud tedy chceme vědět, jaké má roztok pH, můžeme k němu přidávat jednotlivé indikátory. Jestliže u některého zachytíme tento přechod, zjistíme hodnotu pH roztoku.
Efektivnější však je napustit papírek směsí několika acidobázických indikátorů s různými mezemi barevného přechodu, které dostatečně pokryjí celou stupnici pH. Jsou-li barviva vhodně zvolena (s ohledem na rozmezí jejich přechodu i s ohledem na jejich barvu), vyvolá studovaný roztok charakteristickou změnu zabarvení papírku – tak, že určitá barva a její intenzita odpovídají pouze jednomu pH. Například tmavě červená až fialová je pH 1, sytě oranžová pH 4, žlutozelená pH 7 a tmavě modrá pH 12.
Barvy příslušející jednotlivým pH se liší podle použitých indikátorů. Jednotliví výrobci papírků používají různé směsi barviv a jejich složení tají. Na internetu se možná složení občas dají najít (třeba zde), nikdy jsme je ovšem nezkoušeli ověřit.
Indikátorová barviva v papírku fungují optimálně v roztocích. Papírkem by se proto měly měřit roztoky či koloidní a vodné suspenze. Pokud jím chceme měřit plynné soustavy a směsi, je nutné ho nejprve navlhčit.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
16x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
8x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.