Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Teoretické teplotní maximum je otázka spíše pro fyziky. Fyzikové ovšem nemají jednotný názor na jeho přesnou hodnotu (a dokonce ani na jeho existenci), jak ukazuje třeba tento americký populárně-vědecký článek. Naopak nejnižší možná teplota (absolutní nula) je spolehlivě známa a její hodnota činí −273,15 °C neboli 0 K.
Podle dnes nejvíce uznávaných fyzikálních teorií o vesmíru je patrně maximální možnou teplotou takzvaná Planckova teplota – přibližně 1.42×1032 kelvinů.
Jakou teplotu může „vyrobit“ člověk? Podívejme se na přehled nejvyšších dosažitelných teplot různých procesů. Pro orientační přepočet ze stupňů Celsia (°C) na kelviny (K) jsme přičetli 300; pro přesný převod by bylo nutné přičíst 273:
Doutnající cigareta: 600 °C (= 900 K)
Plamen svíčky: 1000 °C (= 1300 K)
Kamna na dřevo: 1100 °C (= 1400 K)
Kamna na uhlí: 1500 °C (= 1800 K)
Plamen plynového sporáku: 1900 °C (= 2200 K)
Sklářský plamen (methan/kyslík): 2500 °C (= 2800 K)
Plamen butan/oxid dusný: 3100 °C (= 3400 K)
Svářecí plamen (acetylen/kyslík): 3200 °C (= 3500 K)
Po plamenech následují v žebříčku teplot jaderné výbuchy. Z nich jsou nejteplejší výbuchy vodíkových bomb, což jsou v podstatě termojaderné fúze. Například odhad maximální teploty během testu americké vodíkové bomby na atolu Eniwetok v roce 1952 je 3,5×108 K – tedy tři sta padesát milionů kelvinů.
Pro srovnání několik čistě přírodních teplot ze Slunce:
Jádro Slunce: 15 000 000 K
Okraj jádra: 7 000 000 K
Povrch Slunce: 5800 K
Sluneční koróna (výlevy plazmatu zevnitř Slunce do kosmického prostoru): řádově miliony kelvinů
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.