Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Brouk na vašem snímku je vrtavec plstnatý. Není výrazně škodlivý a v České republice se s ním setkáváme poměrně zřídka.
Latinsky se tento druh jmenuje Niptus hololeucus (Faldermann, 1836). Entomologové ho řadí do čeledi vrtavcovitých nebo také červotočovitých; systematika čeledi doznala v poslední době změn a situace je složitější.
Vrtavec plstnatý pochází z Asie, dnes je však kosmopolitní čili rozšířený po celém světě. V Evropě žije především synantropně, tedy vázaný na člověka a jeho obydlí.
Najdeme ho hlavně ve starých chatách a chalupách, skladech nebo sýpkách. Vzácně se dá objevit také v hnízdech ptáků a doupatech savců. Není však příliš hojný.
Živí se různými suchými materiály jak rostlinného, tak živočišného původu. Tazatelce bych proto doporučil podívat se po možném zdroji jeho potravy. Může jít třeba o spíž s moukou, luštěninami, kořením, starým pečivem a podobně. Vrtavec se ale dokáže vyvíjet i na textiliích nebo na výrobcích z celulózy.
Dospělci jsou nelétaví, zdroj potravy tedy nejspíš bude v místnosti, kde se brouci vyskytují. Vrtavce by mohla prozradit také přítomnost larviček, které mají o něco větší délku než dospělý brouk a jsou bílé, měkké, s nápadnou hlavou i nohama. Vzdáleně připomínají například malinkou ponravu chrousta.
Brouci tohoto druhu mohou mít dvě generace ročně. Aktivní jsou v noci, ve dne zalézají do různých úkrytů. Jinak nejsou ničím nebezpeční, nekoušou ani nepřenášejí choroby.
Horní snímek: vrtavec plstnatý, foto tazatelka
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.