Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Tyto procesy nastávají i při pokojových teplotách. Některé publikace dokonce popisují měřitelnou oxidaci grafitu za teplot kolem -100 °C.
Za pokojových teplot vznikají organické peroxidy, které se při vyšších teplotách rozkládají a následně oxidují další organické složky. Převažujícím „produktem“ jsou pak asi do 250 °C karbonylové skupiny. Při teplotách nad 150 °C reaguje většina uhlí se vzdušným kyslíkem právě na karbonyly. Uhlí touto reakcí s kyslíkem zvětšuje svou hmotnost o 0–4 % (podle typu uhlí). Teprve při vyšších teplotách začíná samotné hoření.
Prakticky všechny probíhající oxidace, včetně nízkoteplotních, jsou exotermické – to znamená, že se při nich uvolňuje teplo. Pokud nastávají za vhodných podmínek (dostatečný rozsah oxidace a nedostatečný odvod tepla), pak se teplo hromadí a uhlí se samovolně zahřívá, což může nakonec vyústit až v jeho vznícení.
Důležitý je také správný obsah vlhkosti. Voda totiž přes své vodíkové můstky pomáhá přenášet elektrony během těchto oxidačních reakcí – podobně jako třeba při korozi železa. U suchého uhlí proto samovznícení prakticky nehrozí, jelikož oxidace je pomalá. Hodně vody naopak funguje už jako „hasivo a chladivo“. Pro samovznícení uhlí tedy existuje určitá optimální vlhkost.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
20x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
14x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.