Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Veličina pH je počítána jako záporný dekadický (desítkový) logaritmus koncentrace oxoniových iontů (H3O+):
pH = –log[H3O+]
Oxoniové ionty se vytvářejí typicky při disociaci kyselin. Jsou ale přítomny i v čisté vodě, kde vznikají touto reakcí, takzvanou autoprotolýzou vody:
2 H2O <–> H3O+ + OH–
Při běžné teplotě je pH čisté vody asi 7, což odpovídá koncentraci oxoniových iontů přibližně c(H3O+) = 10–7 (deset na mínus sedmou).
Rovnováha uvedené reakce je posouvána se zvyšující se teplotou doprava. Proto s rostoucí teplotou koncentrace oxoniových iontů stoupá a při teplotě varu vody dosahuje zhruba c(H3O+) = 10–6; to znamená, že pH má hodnotu asi 6.
Naopak při snížení teploty se rovnováha posouvá doleva, množství iontů H3O+ se snižuje, a pH tedy mírně vzroste.
Ovšem pokud máme čistou vodu, pak množství hydroxidových iontů (OH–) je vždy stejné jako množství (koncentrace) oxoniových iontů. Proto je roztok stále neutrální (!), ačkoliv hodnota pH je jiná než 7. Při strkání prstů do vroucí vody tak opravdu nehrozí poleptání, ale pouze opaření...
Ještě upřesnění pro pokročilejší zájemce o chemii: rovnováha naznačená výše je popsána rovnovážnou konstantou, která se jmenuje iontový součin vody (Kw). Ta je definována jako Kw = [H3O+]·[OH–], tedy jako součin koncentrací oxoniových a hydroxidových iontů. Její hodnota při 25 °C je cca 10–14, se stoupající teplotou roste a při teplotě varu dosahuje téměř 10–12. Přesná čísla jsou:
0 °C: 10–14.95
25 °C: 10–13.99
50 °C: 10–13.26
75 °C: 10–12.70
100 °C: 10–12.25
(zdroj: J. Phys. Chem. Ref. Data, Vol. 35, No. 1, 2006, str. 15–30)
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.