Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Ježovky – stejně jako třeba hvězdice – patří do kmene ostnokožců. To jsou bezobratlí živočichové, kteří mají pětičetné paprsčitě souměrné tělo.
Ježovky bývají kulovité nebo zploštělé a často jsou pokryté dlouhými trny. Každopádně se však u nich nesetkáme s ničím, co by připomínalo normální končetiny.
Tito mořští tvorové se totiž pohybují pomocí takzvaných ambulakrálních panožek, což jsou drobné měkké nožky natlakované vodou.
Panožek má ježovka velké množství. Zatímco jednu vysune ze své pevné schránky, další už zasunuje. Výsledný pohyb pak vypadá, jako by živočich jel po dně.
Podobné panožky najdeme i u dalších skupin ostnokožců.
Ježovky mají planktonní (ve vodě se vznášející) dvoustranně souměrné larvy. Po přisednutí k podkladu se larva poměrně složitým způsobem mění v malou ježovku. Její schránka, nebo přesněji vnitřní kostra, se pak během dalšího života zvětšuje.
Kostra ježovky se skládá z malých destiček uhličitanu vápenatého, které jsou spojené do kompaktního útvaru. Jeho růst probíhá tak, že se jednotlivé destičky zvětšují přidáváním dalšího materiálu.
U jiné skupiny ostnokožců – u sumýšů – tvoří kostru drobná vápenitá zrníčka rozptýlená v pokožce. Během života mohou vznikat nová, což se v případě ježovek a jejich destiček neděje.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.