Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Indikátorová hypotéza se snaží vysvětlit existenci genů pro preferenci sekundárních pohlavních znaků (mezi něž patří i paroží). Tyto geny umožňují svým nositelům, většinou samicím, rozpoznat nejlepší pohlavní partnery – budoucí rodiče společného potomstva.
Zjednodušeně řečeno: samicím se líbí ty znaky, které vypovídají o kvalitách samců.
Důležité je, aby podprůměrní samci nebyli schopni příslušné znaky falšovat a tvářit se, že jsou v dobrém zdravotním stavu, a mají tedy nejspíš hodnotnou genetickou výbavu.
Proto musí být pořízení znaku co možná nejvíc nákladné. Pak si ho (vyvinutý v maximální možné míře) mohou dovolit jen nejkvalitnější jedinci. Zároveň je třeba, aby daný znak co nejcitlivěji odrážel skutečný zdravotní stav svého nositele.
Obojí vrchovatě platí pro parohy jelenovitých. Do jejich vytvoření musí samec každý rok investovat značné úsilí – potřebuje získat z potravy velké množství bílkovin i minerálních látek, hlavně vápníku a fosforu. Mohutným parožím tedy samec sděluje samici: „Jsem zdatný a předám tvým potomkům skvělé geny.“
Velké parohy navíc přinášejí výhodu v soubojích mezi samci, čímž se rovněž podporuje přednostní přenos genů zdravých a silných jedinců do dalších generací.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.