Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Záleží na tom, jestli jde o pavouky žijící v našich domovech, nebo ve volné přírodě.
V domácnostech potkáme nejčastěji pokoutníky, snovačky a především třesavky. Všichni tito pavouci se živí drobnými členovci, kteří jsou v bytech přítomni po celý rok. Mají zde totiž zajištěno stabilní prostředí, kde se mohou množit bez ohledu na roční období.
V každé domácnosti neustále žijí třeba rybenky nebo pisivky, ale také široké spektrum much a podobného hmyzu, jenž se vyvíjí například v substrátu pokojových květin. Lidská obydlí, ač to tak nemusí na první pohled vždy vypadat, jsou tedy celoročně velmi bohatá na různé druhy členovců.
A jak zimují pavouci v přírodě? Obvykle se před mrazem ukrývají v hlubších vrstvách opadanky a půdy, případně zalézají pod kůru stromů či do podobných puklin. Tady je aktivita pavouků částečně utlumena, přesto však stále loví a přijímají potravu.
Ví se, že drobné druhy žijí téměř beze změny i pod vrstvou sněhu, nebo dokonce pobývají přímo na něm. Velmi populární je poznatek profesora Buchara, který několikrát pozoroval plachetnatky pozemní (Tenuiphantes cristatus), jak si staví sítě ve zvířecích stopách ve sněhu a úspěšně do nich loví chvostoskoky.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.