Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Taxony jsou skupiny druhů, které si vytváříme proto, abychom si celou přírodu, v níž žijí miliony různých druhů organismů, zjednodušili.
Taxonomové – specialisté, kteří se zabývají tříděním organismů – se poslední dobou snaží, aby námi popisované taxony odpovídaly skutečné historii života na Zemi. Chtějí dosáhnout toho, aby vždy zahrnovaly společného předka, tedy druh, z něhož každý taxon v určitý okamžik vznikl, a pak pochopitelně i všechny potomky tohoto předka. Takové taxony se označují jako monofyletické.
Problém je, že v minulosti zaplnily odborné publikace i učebnice taxony, které zahrnují společného předka, ale nikoliv všechny jeho potomky – těm se říká parafyletické.
Taxony, které společného předka vůbec nezahrnují, se nazývají polyfyletické. Jejich příkladem jsou třeba „prvoci“ nebo „řasy“. Dnes se polyfyletické taxony již prakticky nepoužívají.
Parafyletických taxonů existuje celá řada a bohužel patří k těm nejznámějším. Jsou to například „lidoopi“, kteří nezahrnovali náš druh, ačkoliv lidé vznikli přímo uvnitř této skupiny jako blízcí příbuzní šimpanzů, anebo „plazi“, do nichž se zase nepočítali savci ani ptáci, ačkoliv tam bezesporu náležejí.
Podrobnější informace najdete třeba v hesle „Paraphyly“ na anglické Wikipedii.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.