Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Je to hmyz ze skupiny Coccomorpha, česky červci. Ti patří spolu s mšicemi, merami a molicemi do řádu Sternorrhyncha (mšicosaví).
Nemohu s jistotou říct, jestli se jedná o náš druh, nebo o nějaký cizokrajný, zavlečený společně s banány. Podle fotografie by to klidně mohl být český červec, jenž se dostal k banánům až u nás.
V České republice žije přes 150 druhů červců a jde o významné škůdce, kteří sají na rostlinách. K tomu jsou vybaveni bodavě savým ústním ústrojím.
Červci mají velice zajímavý vývoj. Vyskytuje se u nich nápadný sexuální dimorfismus neboli pohlavní dvojtvárnost. Samice je po celý svůj život bezkřídlá a prochází několika zvláštními stadii. Starší stadia bývají trvale přisedlá, což je spojeno s redukcí končetin. Na vaší fotce bude právě samice.
Samci mají nižší počet vývojových stadií, přičemž třetí a čtvrté jsou klidová – nazývají se prepupa a pupa. Následně se „líhne“ dospělý samec, který má křídla. Vyvinutý je pouze první pár křídel, podobně jako u dvoukřídlých (například much). Samci žijí velmi krátce a nepříjímají potravu. Nemají totiž čím, protože jejich ústní ústrojí je zakrnělé.
Mnoho druhů červců umí své tělo pokrýt bělavým voskem, tak jako jedinec na vašem snímku.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.