Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Nejbarevnější bývají vyprovokovaní samci, například během vzájemného souboje či při páření, i když například gravidní samice chameleóna jemenského se může pyšnit černofialovým hábitem.
Samotný mechanismus změny barvy je překvapivě rychlý a je dán vrstevnatou stavbou pokožky chameleónů, svrchní vrstva je průsvitná, zatímco další tři obsahují pigmenty zabarvené buňky, tzv. chromatocyty. Svrchní vrstva obsahuje červeně a žlutě zbarvené buňky, prostřední bíle a modře. Ta nejspodnější obsahuje buňky černé, které mají výběžky zasahující i do okolních vrstev. V případě potřeby se mohou tyto výběžky zvětšit a tak jinak barevné buňky.
Barvoměna je řízena povolely autonomního i centrálního nervového systému. Ne všichni chameleoni umí zdaleka všechny barevné odstíny a ne všechny odstíny můžeme najít na celém těle těchto plazů. Často jsou jednotlivé barvy omezeny na jednotlivé tělní okrsky, přičemž mezi nejbarevnější partie patří oči a bok zvířete. Asi největším přeborníkem ve zbarvení je chameleón pardálí (Furcifer pardalis) z Madagaskaru, který vytváří celou řadu barevných forem a ovládá podle poddruhů všechny barvy od smaragdově zelené, pampeliškově žluté, cihlově červené přes rudou, bledě modrou, tyrkysovou až po téměř fialovou barvu!
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.