Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Až do 20. století spoléhali zemědělci a šlechtitelé na mutace vznikající přirozeně. Ty jsou ovšem hodně vzácné. Šlechtění tak někdy připomínalo čekání na výhru v loterii. Ve 20. století se začaly používat postupy, které umožňují získat mnohem víc mutací, například působením speciálních chemických látek nebo některých druhů záření. Následně se vyberou mutanti s požadovanými vlastnostmi.
V poslední době se rozvíjí genové inženýrství, což jsou s nadsázkou řečeno „mutace na míru“, kdy se upravují nebo „vypínají“ konkrétní geny, případně se do organizmu vnášejí geny odjinud. Tyto genetické modifikace jsou dnes dost kontroverzní téma, ale při zodpovědném využívání mohou být velmi užitečné.
Některé mutace mění jen jediný gen. Jiné jsou rozsáhlejší a ovlivňují třeba i celý genom, tedy kompletní dědičnou informaci. Což je případ banánů.
Banány, které jíme, jsou triploidní: v jejich buňkách jsou tři sady chromozómů namísto obvyklých dvou. Triploidie je příkladem genomové mutace označované jako polyploidie, kdy má organizmus víc sad chromozómů, než je normální. Triploidní rostliny většinou neprodukují pohlavní buňky se správným počtem chromozómů (s jednou sadou, takzvaně haploidní). Nemohou tedy vytvářet semena a musí se množit nepohlavně čili vegetativně.
Právě nepřítomnost semen v plodech udělala z triploidních banánovníků atraktivní plodiny. Plané druhy banánovníků totiž mají dvě sady chromozómů a množí se pohlavně. Plody proto obsahují tvrdá semena a nejsou vůbec chutné.
Banánovníky se pěstují už několik tisíc let. Nevíme přesně, kdy a kde se jejich „bezsemenná“ mutace objevila. Určitě to ale byla náhodná mutace. Zemědělci pak zmutované rostliny úmyslně vybírali a dál je pěstovali.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
15x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
7x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.