Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Máme brát přírodní katastrofy jako příležitost? Jsme genetické chiméry? Jak zdraví jsou čeští středoškoláci ve srovnání s Evropou? Nejen to se dozvíte v sérii přednášek našich fakultních vědců.
Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR, je určen všem fanouškům vědy od předškoláků až po seniory. Program zahrnuje přednášky, výstavy, workshopy, semináře, dny otevřených dveří i filmové projekce.
Univerzita Karlova je letos hlavním partnerem tohoto velkého populárně-vědeckého festivalu. Odborníci od nás z Přírodovědecké fakulty UK proto připravili šest přednášek na zajímavá aktuální témata.
Přednášky se konají v uvedené dny vždy od 18:00 hodin ve Velké geologické posluchárně na adrese Albertov 6, Praha 2.
Katastrof se nebojíme
Jan Frouz
úterý 3. listopadu 2015
Řada jevů, kteté máme tendenci vnímat jako přírodní katastrofy, se v přírodě vyskytovala odedávna. Fungování ekosystémů je na nich dokonce do značné míry závislé. Snaha tyto jevy potlačit tak mohla paradoxně vést k ještě větším škodám. Co dnes vlastně víme o katastrofách? A můžeme je vnímat jako příležitost?
Produkty spotřební chemie v životním prostředí
Stanislav Smrček
čtvrtek 5. listopadu 2015
Chemie poskytuje řadu sloučenin, které zlepšují nebo usnadňují náš život. K takovým produktům patří léčiva, vonné látky, potravinářská aditiva a podobně. Tyto sloučeniny však mohou mít při špatném či neuváženém používání negativní účinky na životní prostředí. Jak to tedy s nimi je? A jak je můžeme zpětně odstranit z ekosystému?
Krize identity aneb mikrochimérismus ve zdraví a nemoci
Jan Černý
pátek 6. listopadu 2015
Nové objevy ukazují, že naše těla mohou být geneticky mnohem komplikovanější, než jsme si kdy dokázali představit. Jsme společenstvím buněk různého původu, z nichž jen část (i když podstatnou) tvoří potomstvo buňky vzniklé setkáním otcovy spermie a matčina vajíčka – tedy to, co jsme považovali za své niterné já.
Budeme mluvit o fenoménech chimérismu a mikrochimérismu z obecně biologického hlediska, ale také o jejich vztahu k medicíně. Prodiskutujeme i etické a právní otázky.
Těžba kovů a životní prostředí v Africe
Vojtěch Ettler
úterý 10. listopadu 2015
Člověk potřebuje suroviny. Těžba kovů včetně těch strategických proto rok od roku roste, zejména v rozvojových zemích. Vydáme se do subsaharské Afriky, kde je řada zemí na tomto odvětví ekonomicky závislá – často však za cenu ohrožení životního prostředí a zdraví místních obyvatel.
Věda za časů Facebooku
Jaroslav Flegr
středa 11. listopadu 2015
Mladí a zdraví? Pijeme na cizí zdraví a ničíme si vlastní (Jerome Klapka Jerome)
Dagmar Dzúrová
čtvrtek 12. listopadu 2015
Rozdíly ve zdraví jsou silně ovlivněny okolnostmi, za nichž se lidé narodí, vyrůstají, žijí, pracují a stárnou. Pojďme se společně podívat, jaké je zdraví (a zdravotně rizikové chování) českých středoškolských studentů ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.
Přírodovědecká fakulta UK představí na Týdnu vědy a techniky také interaktivní výstavu Co oči nevidí.
Tu můžete navštívit 10. a 11. listopadu 2015 od 10:00 do 18:00 hodin v sídle Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1).
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.