Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Kde nestačí zrak, tam přichází vědcům na pomoc mikroskop, termokamera nebo třeba počítačová vizualizace. V naší expozici vám ukážeme přírodu a společnost tak, jak je vlastníma očima nikdy neuvidíte.
Přijďte prozkoumat svět pod mikroskopem, na mapách i pomocí virtuální reality. Vyzkoušíte si také, jak vidí lidé s různými poruchami zraku.
Výstava se koná 10. a 11. listopadu 2015 v sídle Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1). Otevřeno je oba dny od 10:00 do 18:00 hodin.
Akce je součástí Týdne vědy a techniky.
Na výstavě se představí všechny čtyři sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Co si pro vás naši vědci a studenti připravili?
Biologie
Moderní biologie by se jen těžko obešla bez fluorescenční mikroskopie. Podívejte se, jak vědci dokážou „rozsvítit“ vzorky pod mikroskopem a co se díky této metodě můžeme dozvědět.
Speciální brýle vám názorně ukážou, s čím se musí potýkat lidé trpící šedým zákalem, degenerací sítnice či dalšími nemocemi zraku.
Chemie
Chemici a filmaři natočili efektní pokusy, které nemůžete dělat doma a většinou ani ve škole. Ukážeme vám například zpomalený záznam exploze střelného prachu nebo bouřlivé reakce sodíku s vodou.
Zjistěte, jak rostou krystaly a jak jsou v nich uspořádány jednotlivé atomy. Na vlastní oči uvidíte rychlou krystalizaci jedné pozoruhodné soli.
Geologie
Minerály v horninách hrají všemi barvami. Nevěříte? Přesvědčí vás pohled do našich polarizačních mikroskopů.
Zkamenělí tvorové ožívají v unikátní 3D simulaci. Poznejte zvířata, která obývala moře před desítkami či stovkami milionů let!
Geografie
Speciální aplikace pro tablety vám odhalí to, co jiní nevidí. Najděte překvapivé souvislosti a vyřešte otázky, kterými se zabývá současná geografie.
Zjistěte, jak vypadala světová populace v den vašeho narození, jak vypadá dnes a jak bude nejspíš vypadat v budoucnu. Můžete se také na chvíli stát „všemocnými“ a zkusit, jak by se populace na Zemi změnila, kdybyste zasáhli do jejího vývoje.
Nakreslete mapu svého ideálního ostrova a s pomocí interaktivní aplikace vyrobte jeho trojrozměrný počítačový model.
Napříč sekcemi
Termokamera je citlivá na infračervené záření a dokáže nám říct, jakou teplotu mají okolní předměty. Podívejte se, jestli jsou vaše ruce dobře prokrvené nebo kde se nejvíc zahřívá notebook zapojený do zásuvky.
Prozkoumejte desítky vzorků binokulárními mikroskopy, které nabízejí trojrozměrný pohled na objekty. Připravili jsme pro vás minerály, rostliny, hmyz, lišejníky, zkameněliny, textilie i hlavu harddisku. A víte, jak vypadají pixely na displeji mobilního telefonu?
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.