Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Jak vědci vyvíjejí nové léky proti rakovině prostaty? To vám řekne absolventka naší fakulty Martina Benešová, která teď na výzkumu těchto léčiv pracuje v Německu. A rádi dodáváme, že velmi úspěšně!
Rakovina prostaty stále patří mezi nejčastěji se vyskytující nádorová onemocnění mužů. Za posledních dvacet let se její četnost v České republice téměř ztrojnásobila.
Přestože má většina karcinomů prostaty pomalý průběh, vyskytují se i velmi agresivní formy, které postihují hlavně mladší muže.
Základním vyšetřením pro detekci tohoto onemocnění je rozbor krve na ukazatel aktivity prostaty, takzvaný prostaticky specifický antigen (PSA). Hladina PSA však nemusí vždy nutně souviset s rakovinou.
Dalším důležitým bodem je efektivní léčba pokročilých stadií karcinomů prostaty s rozsáhlým výskytem metastáz, soustředěných nejčastěji v lymfatických uzlinách a v kostech.
Mladá talentovaná chemička Martina Benešová ve své přednášce popíše, jak se s touto situací snaží vypořádat tandem tvořený nuklearní medicínou a radiofarmacií.
Dnes je v hledáčku vědců především takzvaný prostaticky specifický membránový antigen, PSMA. Ten může sloužit jako vhodný nádorový marker („značka“) nejen pro detekci, ale také pro léčbu rakoviny prostaty.
Náš příběh se konkrétně soustředí na vývoj PSMA radiofarmak od samého počátku až po jejich úspěšnou aplikaci na pacientech.
Dotkneme se mnoha vědeckých odvětví, zahrnujících radiofarmacii a nukleární medicínu, syntézu na pevné fázi a kombinatoriální chemii, produkci běžných i exotických radionuklidů pro medicínské aplikace, preklinické testování radiofarmak na rakovinných buňkách a zvířecích modelech a v neposlední řadě jejich první testování na lidech.
Přednáška je součástí populárně-vědeckého cyklu Chemické úterky. Bude v češtině a koná se 15. listopadu 2016 od 17:00 hodin v posluchárně CH2 Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Hlavova 8, Praha 2). Těšíme se na vás!
Více informací o Chemických útercích najdete na webu Přírodovědecké fakulty UK.
Další program zimního semestru 2016/17:
Mgr. Robert Hanus, Ph.D.
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.
Ing. Květa Stejskalová, CSc.
13. prosince VÁNOČNÍ PŘEKVAPENÍ
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.