Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zkuste si představit tropický ostrov s bujnou vegetací a písečnými plážemi, omývaný vlnami teplé a mělké laguny. Na pláži leží schránky různých mlžů a velkých ústřic. Další vlna náhle přikryje pískem kost velkého živočicha, se kterou si ještě před chvílí hráli žraloci.
Tato scéna se neodehrává ani v Tichomoří, ani v našem věku. Ona kost je stehenní kost patřící dinosaurovi a byla objevena nedaleko Kutné Hory v opuštěném lůmku poblíž vesničky Nová Lhota. Tento nález soukromého sběratele je dlouho očekávaným prvním kosterním pozůstatkem (tedy nikoli pouze stopou po životě) dinosaura na území České republiky.
Foto: Kost českého dinosaura. (Autor snímku: M. Mazuch)
Odborníci z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ho zařadili mezi iguanodontidy - velké býložravce, kteří se mohli na krátkou vzdálenost pohybovat i po zadních končetinách. Struktura kosti ukazuje, že se pravděpodobně jedná o téměř dospělého jedince, a jsou na ní dokonce zachovány stopy po zubech žraloků nebo možná i větších mořských predátorů. Výzkumy doprovodné vegetace ukazují, že se živil jehličnany, nejspíš druhem s měkkým a šťavnatým jehličím.
Foto: Iguanodontid od Kutné Hory. Autor: P. Modlitba
Kost pochází z druhohorních vrstev období křídy (před cca 90 miliony let), a je unikátní v mnoha ohledech. Dle českých vědců se jedná o první nález mladého dinosaura ve střední Evropě. Na ostrovech mělkého křídového moře, které dnes tvoří geologické podloží našeho státu, tedy dinosauři prokazatelně žili. Nezbývá než doufat v další, rozsáhlejší a kompletnější nálezy.
Foto: Poloha kosti na kostře iguanodontida. (Autor: M. Mazuch)
Valéria Vaškaninová
Zdroj: Fejfar, O., Košťák, M., Kvaček, J., Mazuch, M., and Moučka, M. 2005. First Cenomanian dinosaur from Central Europe
(Czech Republic). Acta Palaeontologica Polonica 50 (2): 295–300.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.