Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
Proč zdobit stromek jen kupovanými ozdobami, když si můžete vyrobit nějaké vlastní? Geografové z Přírodovědecké fakulty UK pro vás připravili originální vystřihovánky čtyř různých glóbů.
Vánočního speciálu se tentokrát ujali Jakub Lysák, Michaela Tomková a Martin Hanus z geografické sekce naší fakulty.
Na letošní stromeček si díky nim můžete pověsit nejen obvyklé skleněné koule, ale i papírové glóby, které v žádném obchodě neseženete.
Protože koule se z papíru dost špatně lepí, zvolili geografové méně tradiční tvary – krychli a pravidelný dvanáctistěn. V každém tvaru si můžete vybrat ze čtyř motivů:
• denní družicový snímek Země,
• noční družicový snímek Země,
• politická mapa světa,
• biomy na Zemi.
První tři motivy jistě není nutné vysvětlovat. Biomy jsou – hodně zjednodušeně řečeno – největší jednotky, na které můžeme rozčlenit pozemskou biosféru. Jde o skupiny ekosystémů charakterizované hlavně klimatickými podmínkami a typem vegetace.
Tady máte k „biomovým“ glóbům legendu:
U vystřihovánek glóbů postupujte stejně jako u jakýchkoliv jiných vystřihovánek. Vytiskněte si je buď na silnější papír (pokud ho vaše počítačová tiskárna zvládne), nebo na obyčejný papír, který pak podlepíte tužší čtvrtkou.
Než začnete skládat a lepit, promyslete si, jak chcete glóbus zavěsit na stromek. Můžete například propíchnout jehlou otvor do severního pólu a provléci jím delší nit přeloženou na polovinu. Oba volné konce nitě pak přilepíte blízko pólu na vnitřní (nepotištěnou) stranu glóbu. Vznikne vám očko, za které můžete glóbus pověsit přímo na větev nebo na běžný háček používaný pro vánoční ozdoby.
Glóby stahujte jako PDF soubory na těchto odkazech:
denní družicový snímek, krychle
denní družicový snímek, dvanáctistěn
– – –
noční družicový snímek, krychle
noční družicový snímek, dvanáctistěn
– – –
– – –
Fotkami svých geografických ozdob se můžete pochlubit na facebookové stránce Přírodovědci.cz nebo nám je poslat mailem (kolar4@natur.cuni.cz). Po Novém roce dáme na Facebook galerii vašich nejlepších výtvorů.
A rozhodně vám doporučujeme internetové stránky Geografie nás baví – populárně-vědecký web našich fakultních geografů :-)
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
0x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.