Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK je už mnoho desetiletí zeleným ostrovem v centru Prahy. Teď se navíc stala doslova učebnou pod širým nebem. V prosinci 2016 se totiž v jejích exteriérech objevily nové informační tabule. Jsou určeny všem zájemcům o svět rostlin, takže textům snadno porozumí dospělí, studenti středních škol i starší děti.
Na deseti velkých panelech se dozvíte vše podstatné o nejdůležitějších venkovních expozicích, jako jsou sbírka vodních a bahenních rostlin, hájová květena střední Evropy nebo kolekce užitkových druhů. Zatímco rodiče budou na tabulích studovat texty, děti se mohou zabavit řešením kvízových otázek. Správné odpovědi pak zjistí u pokladny ve skleníku.
V zahradě najdete i pět desítek menších panelů, které návštěvníky blíže seznamují s vybranými druhy rostlin. Každý druh má svůj vlastní poutavý příběh. Jeden je zvláštní způsobem rozmnožování, jiný ekologickými nároky, další například tím, že kvete v zimě.
Část malých tabulí je rozdělena do šesti tematických okruhů. Na procházce zahradou tak můžete poznávat třeba opomíjené druhy ovoce, nejvzácnější zástupce české květeny, zajímavé látky obsažené v rostlinách nebo druhy, které zkoumají naši botanici.
A nemějte strach, že byste bloudili – u pokladny za vchodem do skleníku vám k jednotlivým tématům dají letáčky s mapkou a základními informacemi. Nabídku okruhů doplňuje sedmý, jenž vás provede historií zahrady.
Součástí nového informačního systému je také mobilní aplikace. Na menších panelech najdete QR kódy, které vedou na stránky s fotografiemi rostlin a různými zajímavostmi. Aplikaci lze používat i samostatně a v online mapě zahrady se proklikávat k informacím o jednotlivých druzích. Software je stále ve vývoji, v budoucnu tedy můžete očekávat další vylepšení.
Autory tabulí jsou pracovníci botanické zahrady a katedry botaniky Přírodovědecké fakulty UK spolu s dobrovolníky z řad fakultních studentů i pedagogů. Mobilní aplikaci vytvořil programátor Juraj Šimon.
Během roku 2017 přibudou další panely – tentokrát nejen ve venkovních expozicích, ale rovněž v tropickém skleníku. Pomyslnou učebnici tak naše „botanka“ rozšíří o nové, jistě velmi atraktivní kapitoly.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.