Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Rok 2012 je dnes u konce, ale Přírodovědci.cz mají připravený plán akcí na rok nový. Rok 2013 se ponese v duchu zážitkové vědy - budeme nejenom experimentovat v laboratořích a na venkovních akcích, které už dost možná znáte nebo jste je dokonce navštívili, ale zaměříme se třeba i na gastronomii, vědecko-fantastické filmy nebo vám představíme nový a zábavný způsob, jak se dozvědět více o chemických prvcích. Na co se tedy můžete v roce 2013 s Přírodovědci.cz těšit?
V lednu pokračujeme dalšími přednáškami v rámci cyklu Chemické čtvrtky. Čekají na vás takové osobnosti, jako je např. známý český astronom a astrofyzik Jiří Grygar, který nový ročník cyklu zahajuje svojí přednáškou Chemické dogma vesmíru. V den svátku všech zamilovaných, tedy na Sv. Valentýna, vám mediálně známý vědec - popularizátor a chemik Michael Londesborough odhalí tajemství Chemie lásky. V únoru bude pokračování úspešné přednášky profesora Petra Kulhánka, který bude přednášet o Temné hmotě a temné energii. Chemické čtvrtky můžete navštěvovat pravidelně každý čtvrtek od 16,30 hodin v posluchárně CH1 v budově Chemického ústavu PřF UK, Hlavova 8, Praha 2.
Pokud máte před maturitou a návštěvy našich akcí vás dostatečně motivovaly k tomu, že přemýšlíte o studiu na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, rozhodně přijďte na náš Den otevřených dveří. Dozvíte se veškeré detaily o studiu bakalářských a magisterských studijních programů a oborů, podrobnosti o přijímacím řízení, studiu i vědě. Budete se moci zeptat učitelů i studentů na vše, co vás zajímá, budete si moci prohlédnout posluchárny i laboratoře.
Během jarních měsíců představíme - a to s velkou slávou ve světové premiéře - první přírodovědný dokument z produkce Přírodovědci.cz, který vám přiblíží Pravěk v českých zemích a poodhalí, co se všechno skrývalo za objevem jediného nalezeného dinosaura na českém území. Filmový dokument budou doprovázet úžasné animace pravěkého světa a Přírodovědci.cz tím vzdávají hold velkému českému paleontologovi Josefu Augustovi, který byl odborným poradcem velkému českému režisérovi při natáčení jeho filmu Cesta do pravěku.
Na jaře se bude konat také mnoho dalších tradičních akcí. Patří mezi ně Pražská muzejní noc s Přírodovědci.cz, kterou v roce 2012 navštívil rekordní počet návštěvníku, a to téměř 20 tisíc! Připravujeme pro vás nové atrakce a experimenty, zejména pak kuriózní a nové přírůstky v muzeích a sbírkách Přírodovědecké fakulty UK. Jaro bude patřit rostlinám a znova se bude v prostorách Botanické zahrady PřF UK konat Mezinárodní den fascinace rostlinami, kdy s námi můžete opět nalézat fotosyntézu a další úchvatné rostlinné vlastnosti a schopnosti.
Poté, co budete v květnu fascinováni rostlinami, se uskuteční poprvé velká Výstava bezobratlých živočichů, akce pro všechny nadšené malé i velké entomology. Můžete se těšit na fascinující hmyzí tvory ze všech koutů naší planety. Ti nejmenší si jistě užijí výrobu různých typů hmyzích tykadel a my se už teď těšíme, že se nám budou na výstavě hemžit malí roháčové, čmeláčci, chrostíci nebo slunéčka sedmitečná.
Těsně před prázdninami máme pro vás připravenou akci přímo labužnickou! Víte, že Věda prochází žaludkem? Víte, co to je durian, tamarind nebo karambola a co se všechno z nich dá připravit dobrého k jídlu? To vám vysvětlí biologové. Geologové vás naučí vaření na lávových kamenech, chemici s vámi zase budou extrahovat a destilovat vonné silice a éterické oleje z těch úžasných rostlinných ingrediencí. Geografové pro vás připraví malý exkurz do zemí, ze kterých všechny představované dobroty pochází. Nenechte si ujít poslední červnový víkend, protože u tohoto nebude chybět ani známý český šéfkuchař :-)
Léto bude ve znamení letních táborů s Přírodovědci.cz, stejně tak opět propojíme vědu a hudbu na festivalu Rock For People. Všichni zapálení přiznivci pravěku se už teď můžou připravovat na paleontologický víkend - máme nová geologická a paleontologická kladívka! Stejně tak budou pokračovat tematické chemické víkendy a nově připravujeme i geografické a geologické víkendy. Ti menší se mohou chystat na speciální jarní Permonický víkend včetně dobrodružné výpravy za stříbrem.
Další novinkou roku 2013 budou filmově-vědecká setkání "Věda ve filmu" - a doufáme, že všichni filmoví fanoušci nyní jásají. Budeme jednak představovat vědu v různých typech filmů, stejně tak společně napravovat vědecké chyby, kterých se hollywoodští filmaři ve svých snímcích dopustili. Nebudou chybět ani superhrdinové - vysvětlíme si a v některých případěch i názorně ukážeme, jak ke svým nadpřirozeným schopnostem přišli! A možná příjde i Spiderman... :-)
Na podzim představíme knihu komiksových přírodovědných příběhů, jež vytváří přední čeští ilustrátoři, a unikátní video-nástroj chemických prvků. V říjnu bude zahájen další ročník soutěže Věda je krásná, jež se v roce 2012 prvně otevřela všem přírodovědcům registrovaným na prirodovedci.cz. Ti mají vlastní objevitelskou kategorii a letošní ročník ukázal, kolik talentovaných fotografů a ilustrátorů mezi našimi uživateli je.
V prosinci se můžete opět těšit na Mikulášskou besídku a Vánoce s Přírodovědci.cz - po letošní zkušenosti víme, že musíme připravit i speciální workshopy se svařeným vínem pro rodiče, jejichž děti byly natolik zabrané do přírodovědných vánočních aktivit, že odmítaly odejít :)
Jak vidíte, čeká nás pestrý a zážitkový rok. Pokud se s námi chcete potkat, stačí jen sledovat náš Kalendář akcí a elettery, jež dostávají pravidelně všichni registrovaní uživatelé, nebo číst magazín Přírodovědci.cz. Děkujeme všem našim příznivcům a věrným fanouškům, užijte si dnešní poslední den v roce a budeme se těšit na setkání v roce 2013!
Přírodovědci.cz vám všem přejí ŠTASTNÝ NOVÝ ROK!
Alexandra Hroncová
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.