Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Ačkoliv si to ani neuvědomujeme, mnoho filmů z hollywoodské produkce obsahuje řadu současných vědeckých poznatků. Díky těmto filmům, které nám ukazují, jak probíhá práce vědců z různých oborů, můžeme získat představu o tom, co to znamená „být vědcem“, co musí takový vědec znát a umět, jaké přístroje ovládá a jak může svými poznatky a výzkumy pomoci třeba k záchraně lidstva.
Jistě znáte filmy, jako je např. Jurský park, Čelisti nebo Nákaza, dost možná jsou mezi vámi příznivci seriálů Star Trek či Akta X. Animovaný film Hledá se Nemo určitě přirostl k srdci těm úplně nejmenším divákům, jejich rodičům zase Kmen Andromeda.
Všechny tyto filmy pojednávají o přírodních oblastech a my se můžeme z nich mnohé naučit, navíc takovou zábavnou formou. Proto jsme si pro vás připravili zcela nový, zábavně –vzdělávací cyklus s názvem „Věda ve filmu“, prostřednictvím kterého bychom vám chtěli vyprávět o přírodních vědách tak, jak se jim věnují vědci a výzkumníci na Přírodovědecké fakultě UK. Pečlivě jsme vybrali a zanalyzovali několik hollywoodských filmů, připravili vysvětlení jevů, které v nich můžete vidět, v řadě případů vás naučíme to, co umí vědci na filmovém plátně.
Každé naše filmově vědecké setkání bude obsahovat projekci filmu, posléze vám odhalíme případné chyby ve filmu, prozradíme správný vědecký postup a řekneme vám, kde udělali hollywoodští filmaři chybu. Vysvětlíme vám pojmy, které ve snímku zazní. Necháme vás, abyste si některé věci sami experimentálně vyzkoušeli formou praktického pokusu. To vše s odbornými lektory z naší fakulty. Počítejte tedy, že s námi strávíte tři až čtyři hodiny v závislosti na délce filmu.
Filmy a v nich prezentovaná témata jsme rozdělili pro diváky různých věkových skupin. Na své si tedy přijdou nejmenší děti, stejně tak pokročilejší studenti středních škol či další zájemci o film a vědu bez omezení věku. Takže pokud byste se chtěli dozvědět něco více o buněčné reprodukci a metabolismu z horrorového filmu Věc nebo vás zaujal termín „Dopplerův efekt“ ve filmu Twister, pak vás bude náš nový filmově-vědecký cyklus bavit. A můžete se těšit i na poodhalení a vědecké vysvětlení některých "kouzel" z filmů o čarodějovi Harrym Potterovi.
Náš cyklus Věda ve filmu začínáme 19. března 2013 od 15 do 18 hodin filmem Hledá se Nemo, který je určen pro děti do 10 let. Naučíme vás správně pojmenovat všechny živočišné druhy z filmu, povíme si něco o životě na korálovém útesu, podíváme se z chemického hlediska na mořskou vodu. Vysvětlíme vám, že není houba jako houba a že porifera v lese neroste. A na konec možná přijde i Nemo… :)
Deníky přírodovědce si nezapomeňte vzít s sebou, budete je potřebovat!
Na každé filmové setkání je třeba si zarezervovat místo – vzhledem k tomu, že budeme provádět různá praktika a pokusy, počet je omezený. Stačí sledovat náš Kalendář akcí, protože v každém měsíci nás čeká jeden film.
Filmově- vědecká setkání, spojená s projekcí filmu budou probíhat v budově Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6, ovšem můžeme s tímto vědecko-filmovým programem v případě zájmu vyjíždět i mimo Prahu, stačí nás kontaktovat.
Těšíme se na setkání s vámi u filmového plátna, místo popcornu ale pro vás připravíme naše mikroskopy.
Alexandra Hroncová
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.