Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Včera byli vyhlášeni vítězové soutěže SCIAP, která už třetím rokem oceňuje nejlepší projekty popularizace vědy. Přírodovědecká fakulta UK vybojovala první příčky v kategoriích Expozice a Periodikum.
Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 36 populárně-vědeckých aktivit z 20 různých institucí. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, konkrétně její projekt Přírodovědci.cz, si v ostré konkurenci vedli více než dobře.
V kategorii Expozice jsme zvítězili s molekulárním barem a druhohorním safari. Obojí možná znáte z našich letošních akcí, ať už to byla Muzejní noc, festival Rock for People nebo třeba Čakovické posvícení. Molekulární bar nabízí netradiční nápoje a potraviny, například šampaňské s jahodovým kaviárem či zmrzlinu vyráběnou s pomocí tekutého dusíku. V druhohorním safari pak zažijete atmosféru druhohorního moře i pralesa plného dinosaurů; můžete si také vykopat z písku dinosauří kostru. S barem i safari se budete určitě setkávat na dalších akcích Přírodovědců.
V kategorii Periodikum získal 1. místo časopis Přírodovědci.cz. V něm vám už rok přinášíme zasvěcené a zároveň srozumitelné články odborníků z Přírodovědecké fakulty UK, rozhovory s vědci, reportáže, tipy na výlety a zajímavé knihy nebo novinky z dění na fakultě.
SCIAP 2013 dokázal, že loňská tři ocenění pro projekt Přírodovědci.cz nebyla žádná náhoda, ale že umíme přicházet každý rok s novými atraktivními nápady. Máme velkou radost a děkujeme všem studentům, pedagogům a dalším zaměstnancům fakulty, kteří nám pomáhají při akcích, píší články do časopisu i na web a podobně. Bez jejich ochoty, kreativity a vytrvalosti bychom mnoho nedokázali.
Poděkování patří také vám – nadšeným milovníkům přírodních věd. Pro vás to všechno děláme, vy nás inspirujete a povzbuzujete nás k vymýšlení stále nových aktivit. DĚKUJEME!
Jan Kolář
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.