Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Víte, kde u nás hledat nejteplejší pramen, nejkyselejší vodní nádrž nebo nejvýše položené nádraží? I to se dozvíte v další pravidelné várce biologických, chemických, geologických a geografických NEJ.
Největší, nejmenší, nejrychlejší – ale také nejsladší, nejvíce ohrožený nebo s nejvyšší tepelnou vodivostí. Pro učitele přírodovědných předmětů jsme vydali unikátní kalendář na rok 2015, který nabízí slovem i obrazem 53 rekordů ze světa biologie, chemie, geologie a geografie.
Neradi bychom však připravili ostatní fanoušky přírodních věd o přehlídku zajímavých rekordů. Proto je budeme postupně zveřejňovat na těchto stránkách. Dostane se při tom i na některá NEJ, která se do tištěného kalendáře nevešla.
Podívejte se, co jsme vybrali na září:
Česká republika má jednu z nejhustších železničních sítí na světě. Naše železnice stoupají až do hor – nejvýše položenou stanicí je Kubova Huť na Šumavě. Nachází se v nadmořské výšce 995 metrů.
Foto Sasik2, licence CC BY-SA 3.0.
Uhlík zůstává za atmosférického tlaku pevný až do 3 642 °C, což představuje rekord mezi chemickými prvky. Při této teplotě se mění na plyn (sublimuje). Na obrázku je grafit z Mineralogického muzea Přírodovědecké fakulty UK.
Foto Petr Jan Juračka.
Hromnické jezírko nedaleko Plzně je zřejmě nejkyselejší vodní nádrží v ČR – zdejší voda má pH 2,6. Jezírko vzniklo zaplavením lomu, kde se těžila břidlice s vysokým obsahem pyritu. Z ní se do roku 1896 vyráběla kyselina sírová.
Foto Petr Jan Juračka.
Hlemýžď zahradní je běžný a zdánlivě naprosto obyčejný živočich. Přitom však jde o rekordmana české přírody. Ze všech našich plžů má totiž největší ulitu; ta může měřit až 50 milimetrů.
Foto Petr Jan Juračka.
Karlovarské Vřídlo je nejteplejším minerálním pramenem v České republice. Teplota jeho vody dosahuje 73 °C.
Foto Vertical Images, www.verticalimages.cz.
Kalendář přírodních rekordů na rok 2015 vznikl díky projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.