Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Prof. RNDr. Jan Buchar, DrSc. se narodil 18. února 1932 v Bystré nad Jizerou rodičům Janovi a Julii. Vyrůstal obklopen nádhernou přírodou, kterou vnímal doslova na každém kroku. Na gymnázium chodil do 10 km vzdálené Jilemnice. Obvykle pěšky – hodinu a půl lesem. A v zimě na lyžích. S žertem dodává, že má nalyžováno více než ti, kteří jezdí rok co rok lyžovat do Alp. Ale i v rodině se hodně dovídal o flóře a fauně. Vždyť jeho strýc, akademický malíř Bohuslav Holubec, je autorem zoologických „obrazů“, které se dodnes používají při výuce na školách. Druhý strýc Jana Buchara, František Holubec, se zabýval preparací ptáků. Díky tomu zná pan profesor ptáky dokonale, a tak se jím vedené arachnologické i evertebratolické exkurze stávaly současně i exkurzemi ornitologickými.
Foto: Prof. Buchar (na snímku vpravo) a nejznámější světový arachnolog prof. Norman Platnick na 14. evropském arachnologickém kolokviu na Sicílii v roce 1993. Zdroj: archiv prof. Buchara.
Od roku 1958 se Jan Buchar systematicky věnuje pavoukům. Během následujících let vypracovává komplexní ekologické hodnocení araneofauny k budoucímu využití pro monitoring změn životního prostředí. K tomuto účelu prof. Buchar zorganizoval vydání mapy pro síťové mapování organismů a zavedl publikování faunistických údajů pomocí čtverců. Výsledky týkající se ekologických charakteristik středoevropských pavouků jsou shrnuty ve stěžejním díle české araneologie, Katalogu pavouků České republiky, využívaným arachnology a ekology z celé Evropy.
Foto:Slíďáka pískomilného (Alopecosa psammophila) popsal prof. Buchar v roce 2001 z okolí Bzence. V současnosti je slíďák pískomilný studován ze hlediska reprodukční biologie. (Autor snímku: Rudolf Macek)
Pavoukům, zejména slíďákům, se věnuje prof. Buchar neustále. Celkem je autorem nebo spoluautorem více než 150 odborných publikací a učebnic, popsal sám nebo s kolegy na 30 nových druhů pavouků. Často exotických, např. Evippa nigerrima z Afghánistánu, Pardosa martensi z Nepálu či Dorjulopirata dorjulanus z Bhútánu. Naopak po prof. Bucharovi bylo pojmenováno pět druhů pavouků, jeden druh štíra a dokonce jeden druh brouka. V poslední době prof. Buchar publikuje zejména studie o středomořských slíďácích. Ale na krásné kouty své vlasti nezapomněl – názvy „Pavouci údolí Jizery v okolí Semil“ a „Živá příroda obce Kamenice“ hovoří za vše.
Foto: Listovníka Bucharova (Philodromus buchari) pojmenovala v roce 2004 po svém školiteli dr. Lenka Kubcová. (Autor snímku: Rudolf Macek)
Prof. Buchar od svých studií nepřetržitě působí na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Dosud se podílí na přednáškách Arachnologie a Speciální zoologie bezobratlých. Lze říci, že vychoval prakticky všechny české v současné době působící arachnology. Přestože je prof. Buchar především zoogeograf, faunistik a taxonom, jeho „škola“ se zabývá i tak specializovanými obory, jako je etologie či karyologie, a to na světové úrovni. V současnosti žije prof. Buchar v obci Kamenice u Prahy se svou ženou Evou. Má dceru, syna, tři vnoučata a jednoho pravnuka – také Jana Buchara, v rodině už pátého.
Přírodovědci se přidávají ke gratulantům a přejí panu profesorovi Bucharovi všechno nejlepší k narozeninám a mnoho dalších osminohých objevů v dalších letech! :-)
Foto: Profesor Jan Buchar, přední arachnolog v České republice, oslavil své osmdesáté naroziny. (Autor snímku: Petr Jan Juračka)
Petr Dolejš
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.