Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Médii čas od času proběhne zpráva o výskytu nových druhů sršní v Evropě či přímo v Česku. Jak to je ale se sršněmi doopravdy?
Naše sršeň obecná (Vespa crabro; obrázek v záhlaví) je i přes svou užitečnost a neagresivní chování běžně vnímána jako hmyz nebezpečný a bývá nemilosrdně likvidována. Hlavním zdrojem odporu lidí je pravděpodobně její velikost a rovněž přítomnost jedu. Lidová moudrost praví, že na usmrcení člověka stačí tři žihadla.. V jejím případě je to nesmysl, sršní jed je podobně nebezpečný jako jed vosy. V Asii má ovšem naše sršeň nebezpečné příbuzné, jejichž výskyt v Evropě by představoval riziko pro včelstva i pro člověka.
Jedná se v první řadě o sršeň mandarínskou (Vespa mandarinia), která má velmi impozantní vzhled (dosahuje velikosti přes 5 cma je tak největší známou sršní), a v Asii má ročně na svědomí desítky životů. V Evropě se ovšem nevyskytuje a ani nejsou žádné indicie, že by se zde měla objevit. V loňském roce byla nicméně zavlečena na západní pobřeží USA.
Jiným případem je však menší sršeň asijská (Vespa velutina). Ta není nebezpečná pro člověka, zato je hrozbou pro včelstva. Do Evropy pronikla kol. roku 2004 se zásilkou keramických nádob z Číny a od té doby se zvolna šíří kontinentem. Může se stát, že již letos bude její výskyt zaznamenán i v ČR. Poplašné mediální zprávy o výskytu „zabijácké“ sršně mají na mysli šíření tohoto druhu, ale mylně ji bývají připisovány vlastnosti sršně mandarínské, ve skutečnosti je tento druh menší než naše sršeň obecná.
Na Balkánském polostrově (například v Chorvatsku či Bulharsku) žije sršen východní (Vespa orientalis), která byla s nákladní dopravou několikrát na naše území. Zatím se však nezdá, že by se u nás mohla uchytit. Je také někdy známá jako „solární sršeň“, neboť její pigment umí zachycovat sluneční energii, která je pak využita při metabolických procesech v těle (jedná se však jen o zlomek celkové energetické bilance zvířete).
Zvíře na obrázku vlevo a vpravo (foceno nedaleko Kladna) je královna sršně obecné. Je to zakladatelka letošní kolonie (sršni, vosy a čmeláci mají jednoleté kolonie). To je důvodem její mimořádné velikosti, "řadové" dělnice jsou výrazně menší. S královnou se potkáte na podzim nebo brzy z jara kdy zakládá novou kolonii. Je to jediná kasta sršní, co přezimuje, loňské královny, dělnice i samci hynou na podzim.
Mgr. Petr Šípek, Ph.D., katedra zoologie PřF UK
Obrázky zdroj Shutterstock.com a Jaroslav Vlasák.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
2x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
1x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.