SOČky na PřF UK
Série přednášek a workshopů k tématu Středoškolské odborné činnosti.
0x Aktuality
Mezinárodní tým paleobiologů s českou účastí zkoumal zbytky ca 327 mil. let (spodní karbon, serpukhov) starých nálezů coleoidních hlavonožců z Montany.
Článek publikovaný v Nature Communications se zabývá hlavonožci, kteří mají unikátně zachovalé zbytky schránek i měkkých tkání. Na základě analýzy klíčových znaků byla přehodnocena fylogeneze dvoužábrých hlavonožců a potvrzena fylogenetická hypotéza (podpořená také molekulárními daty) o čase divergence osmi a deseti ramenných hlavonožců v intervalu mezi středním permem (ca 275 mil. tet) a spodním triasem (ca 250 mil. let). Zkoumané zbytky z karbonu USA představují evoluční experimenty raných coleoidů s řadou variabilních znaků, které se objevují v řadě fylogenetických linií pozdějších taxonů. Článek poukazuje na unikátní tafonomii, ale také neúplnost fosilního záznamu a limitované zachování jak původně měkkých, tak i pevných částí (např. omezené přetrvání biominerálu aragonitu v čase). Mezinárodní tým vedl prof. Christian Klug z Univerzity v Zurichu, českou paleontologii zastupoval prof. Martin Košťák, PřF UK.
https://www.nature.com/articles/s41467-023-42842-x
Obrázek v záhlaví: Syllipsimopodi bideni nejstarším známým hlavonožcem s přísavkami podél všech ramen. Ilustrace K. Whalen/Christopher Whalen
Série přednášek a workshopů k tématu Středoškolské odborné činnosti.
0x Aktuality
Tvary zformované ledovci a mrazem, s nimiž se setkáváme na našem území a které se v současné době vyvíjejí pouze v polárních oblastech či vysokých pohořích, podávají důležité svědectví o klimatických poměrech v minulosti.
0x Geograf
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.