Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
1x Biolog
Chcete se pochlubit svými fotografiemi, ilustracemi nebo videi ze světa přírody a vědy? Do neděle 8. listopadu můžete zasílat příspěvky do naší fakultní soutěže.
Soutěž Věda je krásná usiluje o propojování profesionálních badatelů, nadšených amatérských přírodovědců a širší veřejnosti. Prostřednictvím snímků z fotoaparátů či mikroskopů, kreseb, počítačových vizualizací i videí chce ukázat, že příroda kolem nás je plná úžasných organismů, tvarů a jevů.
Přírodovědecká fakulta UK letos pořádá už sedmý ročník této soutěže. Zúčastnit se mohou jak studenti a zaměstnanci Univerzity Karlovy, tak veřejnost. Vypsáno je sedm kategorií, na jejichž vítěze čekají hodnotné ceny.
Kategorie pro studenty a zaměstnance Univerzity Karlovy:
Snímky z optických a elektronových mikroskopů
Od makrofotografií až po satelitní nebo astronomické snímky
Věda zprostředkovaná tužkou, štětcem či Photoshopem
Příroda z počítače – vizualizace molekulárních a jiných struktur nebo fyzikálních a chemických jevů, grafické výstupy modelů a podobně
Příroda dynamicky
Kategorie pro veřejnost:
Příspěvky mohou tematicky odpovídat kterékoliv z výše uvedených kategorií, mohou dokumentovat odbornou práci v terénu či v laboratoři nebo cokoliv jiného spjatého s přírodovědným bádáním. Pro účast je nutná registrace v projektu Přírodovědci.cz.
Tematické vymezení je obdobné jako u Objevitelské kategorie. Stačí, když své snímky zveřejníte na Instagramu a opatříte je hashtagem #vjk2015.
Příspěvky můžete zasílat prostřednictvím webu www.vedajekrasna.cz do neděle 8. listopadu, 23:59 hodin.
Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v rámci Vánočního koncertu Přírodovědecké fakulty UK, který se bude konat ve Velké aule Karolina 14. prosince 2015.
Pravidla, podrobné instrukce a další informace najdete na internetových stránkách soutěže.
Nahoře: Přistání vážky, jak ho vyfofografoval Martin Černý z Přírodovědecké fakulty UK.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
1x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
0x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.