Plastové lahve, bytový textil, kosmetika, … Tyto i mnohé další výrobky mohou obsahovat látky, které narušují fungování našeho hormonálního systému. Jaká jsou reálná rizika? A co s tím dělat?
Látky, o nichž bude řeč na dalším Biologickém čtvrtku, se nazývají endokrinní disruptory. Když se dostanou do lidského těla, vyvolávají v něm podobné reakce jako naše přirozené hormony.
Výsledkem je „zmatek“ v hormonální regulaci, který způsobuje různé fyziologické či vývojové poruchy. Ty mohou vést třeba až k neplodnosti.
Víc už vám řekne známý biolog a popularizátor vědy profesor Jaroslav Petr ve své přednášce Vyhyneme? s podtitulem Endokrinní disruptory ohrožují nás i budoucí pokolení.
Přijďte si ji poslechnout 10. března 2016 od 17:15 hodin do posluchárny „Fotochemie“. Posluchárnu najdete v přízemí budovy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na adrese Viničná 7, Praha 2.
Přednáška je součástí cyklu Biologické čtvrtky ve Viničné 7, který má více než dvacetiletou tradici. Cyklus je určen vážnějším zájemcům o biologii – konkrétně o evoluci, obecnější biologickou problematiku a o méně tradiční přístupy k této problematice.
Další program letního semestru 2015/16:
17. března Filip Španiel: Hledání homunkula v hlavě
Jáství, empatie a schizofrenie
24. března Milan Chytrý: Druhově bohatá rostlinná společenstva
Proč je zrovna u nás tolik světových rekordů?
31. března Filip Smolík: Dětský jazyk
Naučená dovednost i přírodní úkaz
7. dubna Pavel Duda: Pozoruhodné paralely
Populační historie lidstva a evoluce kultury
14. dubna Václav Hořejší: Konec chemoterapie!?
Imunoterapie nádorových onemocnění
21. dubna Václav Gvoždík: Třináctá komnata drápatečky malé
Zajímavosti ze světa žab a ostatních obojživelníků
28. dubna Boris Vyskot: Mendel by se divil
Epigenetika rostlin
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.