Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás na přednášku Význam dendritických buněk pro léčbu, která je součástí cyklu Chemické čtvrtky. Přednášet bude prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D., z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Přednáška se koná 4. dubna 2013 od 16:30 hodin v posluchárně CH1 Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Hlavova 8, Praha 2).
Profesor Špíšek je přední vědecká kapacita v oblasti klinické imunologie. Zabývá se výzkumem takzvaných dendritických buněk, které jsou složkou imunitního systému. Pracoval také v týmu nositele Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii (za rok 2011) profesora Ralpha Steinmana. Své mnohaleté zkušenosti z výzkumu dendritických buněk nyní aplikuje do klinické praxe, a to ve společnosti SOTIO a.s.
Společnost SOTIO se věnuje především vývoji nového léčivého přípravku, který je určen pro pacienty s nádorovým onemocněním prostaty. Vyvíjí také přípravek proti nádorovému onemocnění vaječníků a nedávno se začala zabývat přípravou léčivého přípravku proti karcinomu plic.
Přednáška bude zaměřena hlavně na problematiku posílení imunitního systému pomocí aktivní buněčné imunoterapie s využitím dendritických buněk. Léčivý přípravek je vyráběn z pacientovy vlastní krve. Z určitého typu bílých krvinek pacienta jsou připraveny nezralé dendritické buňky, které jsou následně smíseny s usmrcenými nádorovými buňkami. Dojde k pohlcení nádorových buněk a následně k vystavení nádorových antigenů (znaků) na povrchu dendritických buněk.
Při aplikaci takto upravených buněk se v těle pacienta aktivují specifické T-lymfocyty, které jsou schopny rozpoznat a zneškodnit nádorové buňky, a tím potlačit nádorové bujení. Jedná se o nejmodernější strategii v boji proti rakovině, testovanou v nejvyspělejších státech světa.
Podívejte se na video o této metodě.
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.