Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Před zhruba 150 lety vznikl v Praze nový vědní obor – Julius Sachs zde vybudoval základy rostlinné fyziologie. Přeneste se na chvíli do jeho doby a seznamte se s tímto vynikajícím biologem.
Julius Sachs byl ve druhé polovině 19. století jedním z nejlepších světových vědců. Jeho vědecká dráha přitom mohla snadno skončit dříve, než vůbec začala. Sachs se narodil roku 1832 ve Vratislavi, která tehdy patřila Prusku. V roce 1848 mu zemřel otec a o rok později i matka.
Sedmnáctiletý Julius se po smrti rodičů ocitl zcela bez peněz a bez vyhlídek na lepší budoucnost. Naštěstí mu pomohl slavný český přírodovědec Jan Evangelista Purkyně, jenž působil na vratislavské univerzitě. Nejen že Sachse zaměstnal jako svého asistenta, ale prakticky ho přijal do rodiny.
V roce 1851 se Sachs odstěhoval s Purkyňovými do Prahy, kde rychle dokončil gymnázium a vystudoval Univerzitu Karlovu. Roku 1857 se pak stal prvním docentem rostlinné fyziologie na světě – a zároveň nejmladším docentem univerzity, protože mu bylo pouhých 25 let.
Další skoro tři roky experimentoval Sachs s rostlinami ve svém bytě na Novém Městě. Za tu dobu publikoval obdivuhodných deset článků v odborných časopisech. Navíc vyvinul několik základních metod a přístrojů, které našly široké využití v rostlinné fyziologii. Šlo třeba o postup na stanovení škrobu nebo zařízení pro pěstování rostlin v živných roztocích.
Práce vzniklé během jeho pražského pobytu zajistily Sachsovi místo v evropské vědecké špičce. Roku 1859 opustil Prahu a postupně působil na několika vysokých školách v Německu. Můžeme být ovšem hrdí, že kariéra tohoto slavného vědce začala v Praze a že jejímu startu výrazně napomohl Čech J. E. Purkyně.
Více se o životě a práci Julia Sachse dozvíte na výstavě, kterou pořádá Česká společnost experimentální biologie rostlin ve spolupráci s katedrou experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Výstava se koná v sídle Akademie věd ČR (Praha 1, Národní 3). Je přístupná zdarma 7.–29. května 2014, každý všední den od 9:00 do 19:00 hodin.
Kromě informačních panelů najdete v expozici mikroskopy, laboratorní přístroje, exempláře z botanických sbírek, přírodovědné ilustrace a další objekty, které vám přiblíží atmosféru vědy ve druhé polovině 19. století. Organizátoři také vyrobili repliky několika Sachsových pokusných aparatur.
Horní obrázek: Portrét Julia Sachse z doby, kdy pobýval v Praze. Kresba je připisována známému českému malíři Josefu Mánesovi.
Jan Kolář
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.