Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Přírodovědci všechny srdečně zvou na vernisáž výstavy Vladimíra Vondrejse s názvem "Napnelismy a sítě", která se bude konat dne 12. května 2012 od 16,00 v Muzeu umění a designu v Benešově, Malé náměstí 1.
Jde o přehlídku činnosti autora na poli výstavby tensegritů, tedy konstruktů, které drží pohromadě vnitřním napětím. Zvláštní a překvapivé principy výstavby těchto objektů jsou mimo jiné považovány za východiska architektury živých bytostí.
Slovo tensegrity vzniklo ze slovního spojení „tensional integrity“. Tento termín vymyslel Buckminster Fuller jako označení konceptu sochaře Kennetha Snelsona, který v roce 1948 začal tvořit konstrukce na principu tensegrity. Podstata je v nastolení rovnováhy mezi tlakem způsobeným tíhou daných pevných prvků a tahem, který tyto prvky vyvolávají ve svých vzájemných spojeních.
Není divu, že tensegrity v rukách autora, molekulárního biologa z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, který se nechává inspirovat živými organismy, pomocí různých iluzí a triků „ožívají“ pohybem.
Autor Vladimír Vondrejs svojí tvorbu definuje následovně: "Sám ovšem považuji za "své napnelismy" např. i konstrukty, ve kterých se tyče dotýkají, postrádají lanka, ale způsob jejich upevnění v rozích vyvolává vznik vnitřního napětí, které se projeví deformací tyček, pokud jsou pružné, do oblouku. Dále ovšem jednotkami pevnosti mohou být nejen pevné tyče, ale i tyče větvené, kola, anebo jinak deformované tyče pevné i pružné a jenotkami tažnými mohou být i pružná lanka (gumy atd.), či sítě. Za krajní napnelismus považuji i nafouknutý balón. Takové útvary se objevují i na výstavě v Benešově."
Během vernisáže se autor Vladimír Vondrejs pokusí vysvětlit výstavbu živých organismů na principu hierarchického tensegritu, jehož stabilita, na rozdíl od výstavby objektů klasické architektury, nezávisí na gravitaci a upozorní na další možnosti využití tensegritů pro praktické účely.
Rozhodně si nenechte ujít tuto netradiční výstavu, která potrvá do září 2012.
Alexandra Hroncová
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.