Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Živá příroda je velká kniha, ve které každý organismus vypráví svůj jedinečný příběh. Chcete se v této knize naučit číst? Poradíme vám, jak na to. Odhalte s námi pozoruhodná fakta o životě rostlin!
Rostlinní biologové letos opět pořádají celosvětový Den fascinace rostlinami. Jeho cílem je upozornit, jak jsou rostliny krásné, zajímavé a užitečné pro člověka.
Ke Dni fascinace rostlinami se připojujeme také my. Milovníky přírody a vědy, děti i dospělé proto zveme na akci Skryté příběhy rostlin. Ta se uskuteční v sobotu 16. května 2015 od 10:00 do 18:00 h v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2).
Akci pořádají:
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR
Česká společnost experimentální biologie rostlin
Pojďte tedy s námi poznávat fascinující svět rostlin! Na co všechno se můžete těšit?
Rostlinné celebrity
Co by se stalo, kdyby se rostliny proměnily v lidi? Kdo by byl obdivovaným miliardářem a čí život by nebyl zase tak růžový, jak by se mohlo zdát ze zpráv v médiích? Přijďte si na komentované prohlídky skleníku poslechnout příběhy slavných a zjistit, jak vypadá happy end v životě rostlin.
(dolní skleník Botanické zahrady, otevřeno do 17:00)
Rostlinám na stopě
Máte rádi detektivní příběhy? Staňte se Sherlockem Holmesem ve světě rostlin – odhalte pomocí lupy a dedukce, kdo se skrývá v hloubi skleníku. A kdo se dostal až k vám domů? Pátrejte, sledujte stopy…
(dolní skleník Botanické zahrady, otevřeno do 17:00)
Sinice a řasy
Zelené chloroplasty vznikly díky soužití budoucí rostliny se sinicí. Sinice získala bezpečný domov a rostlina od ní na oplátku dostává výživné cukry. Prozkoumejte pod mikroskopem jejich unikátní partnerství.
Orchideje – umělci adaptace
Zveme vás na výlet do světa orchidejí. Jaká přizpůsobení si tyto rostliny vytvořily, aby obstály v boji o přežití?
„Zahrádkaření“ in vitro neboli ve skle
Víte, k čemu je dobré pěstovat rostliny v baňkách? Přijďte se podívat na buňky, rostlinné orgány i celé rostliny pěstované „ve skle“.
Rostlinné enzymy
I rostliny mají své enzymy – ukážeme vám aktivitu některých z nich. Kromě toho si u nás můžete vyluštit křížovku o ceny.
O čem vyprávějí semena a plody?
Obdivujte s námi unikátní tvary semen i plodů a vyzkoušejte si práci archeobotanika nebo paleoekologa. Čím se živili naši dávní předkové? Jak vypadalo přírodní prostředí v minulosti? Odpovědi se skrývají v pozůstatcích rostlin.
Dendrochronologie – minulost čtená z letokruhů
Letokruhy stromů nám poskytují mnoho informací. Základním údajem je stáří skáceného stromu, tím to ovšem zdaleka nekončí. Naučte se vyčíst z letokruhů události, které měnily a formovaly naši krajinu – ať už šlo o klimatické změny, požáry, povodně nebo svahové pohyby.
Fosilní rostliny
Přijďte si prohlédnout zkamenělé rostliny z různých geologických období. Pod lupou a mikroskopem i jejich dřevo a pokožky listů. Od 14:00 hodin vás pak zveme na hodinovou prohlídku paleontologických sbírek do Chlupáčova muzea historie Země.
Pokusný skleník
Prohlídka skleníku Katedry experimentální biologie rostlin – masožravé rostliny, orchideje a jiné zelené zajímavosti.
(skleník nad venkovní expozicí Botanické zahrady)
Rostlina zevnitř
Jak je vnitřní uspořádání rostlinného těla spojené s jeho funkcí? Nabídneme vám nezvyklý, ale biologicky i esteticky zajímavý pohled do mikrosvěta.
Dynamická zeleň
Poznejte rušný život buněk uvnitř zdánlivě nehybné rostliny. Jak ho vlastně vědci zkoumají? Fluoreskující bílkoviny, genetické modifikace a my…
Součástí Dne fascinace rostlinami jsou tři desítky akcí po celé ČR. Jejich seznam najdete na http://www.plantday12.eu/czech.htm. Oficiální datum Dne je sice 18. května, ale s rostlinami a vědci se můžete potkávat více než dva týdny.
Snímky Petr Jan Juračka a Radek Lüftner.
Akce „Skryté příběhy rostlin“ je podporována z projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.