City Nature Challenge 2025
City Nature Challenge je projekt, ve kterém se spojují pozorovatelé přírody z měst z celého světa. Hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu bohatá.
Živá příroda je velká kniha, ve které každý organismus vypráví svůj jedinečný příběh. Chcete se v této knize naučit číst? Poradíme vám, jak na to. Odhalte s námi pozoruhodná fakta o životě rostlin!
Rostlinní biologové letos opět pořádají celosvětový Den fascinace rostlinami. Jeho cílem je upozornit, jak jsou rostliny krásné, zajímavé a užitečné pro člověka.
Ke Dni fascinace rostlinami se připojujeme také my. Milovníky přírody a vědy, děti i dospělé proto zveme na akci Skryté příběhy rostlin. Ta se uskuteční v sobotu 16. května 2015 od 10:00 do 18:00 h v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2).
Akci pořádají:
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR
Česká společnost experimentální biologie rostlin
Pojďte tedy s námi poznávat fascinující svět rostlin! Na co všechno se můžete těšit?
Rostlinné celebrity
Co by se stalo, kdyby se rostliny proměnily v lidi? Kdo by byl obdivovaným miliardářem a čí život by nebyl zase tak růžový, jak by se mohlo zdát ze zpráv v médiích? Přijďte si na komentované prohlídky skleníku poslechnout příběhy slavných a zjistit, jak vypadá happy end v životě rostlin.
(dolní skleník Botanické zahrady, otevřeno do 17:00)
Rostlinám na stopě
Máte rádi detektivní příběhy? Staňte se Sherlockem Holmesem ve světě rostlin – odhalte pomocí lupy a dedukce, kdo se skrývá v hloubi skleníku. A kdo se dostal až k vám domů? Pátrejte, sledujte stopy…
(dolní skleník Botanické zahrady, otevřeno do 17:00)
Sinice a řasy
Zelené chloroplasty vznikly díky soužití budoucí rostliny se sinicí. Sinice získala bezpečný domov a rostlina od ní na oplátku dostává výživné cukry. Prozkoumejte pod mikroskopem jejich unikátní partnerství.
Orchideje – umělci adaptace
Zveme vás na výlet do světa orchidejí. Jaká přizpůsobení si tyto rostliny vytvořily, aby obstály v boji o přežití?
„Zahrádkaření“ in vitro neboli ve skle
Víte, k čemu je dobré pěstovat rostliny v baňkách? Přijďte se podívat na buňky, rostlinné orgány i celé rostliny pěstované „ve skle“.
Rostlinné enzymy
I rostliny mají své enzymy – ukážeme vám aktivitu některých z nich. Kromě toho si u nás můžete vyluštit křížovku o ceny.
O čem vyprávějí semena a plody?
Obdivujte s námi unikátní tvary semen i plodů a vyzkoušejte si práci archeobotanika nebo paleoekologa. Čím se živili naši dávní předkové? Jak vypadalo přírodní prostředí v minulosti? Odpovědi se skrývají v pozůstatcích rostlin.
Dendrochronologie – minulost čtená z letokruhů
Letokruhy stromů nám poskytují mnoho informací. Základním údajem je stáří skáceného stromu, tím to ovšem zdaleka nekončí. Naučte se vyčíst z letokruhů události, které měnily a formovaly naši krajinu – ať už šlo o klimatické změny, požáry, povodně nebo svahové pohyby.
Fosilní rostliny
Přijďte si prohlédnout zkamenělé rostliny z různých geologických období. Pod lupou a mikroskopem i jejich dřevo a pokožky listů. Od 14:00 hodin vás pak zveme na hodinovou prohlídku paleontologických sbírek do Chlupáčova muzea historie Země.
Pokusný skleník
Prohlídka skleníku Katedry experimentální biologie rostlin – masožravé rostliny, orchideje a jiné zelené zajímavosti.
(skleník nad venkovní expozicí Botanické zahrady)
Rostlina zevnitř
Jak je vnitřní uspořádání rostlinného těla spojené s jeho funkcí? Nabídneme vám nezvyklý, ale biologicky i esteticky zajímavý pohled do mikrosvěta.
Dynamická zeleň
Poznejte rušný život buněk uvnitř zdánlivě nehybné rostliny. Jak ho vlastně vědci zkoumají? Fluoreskující bílkoviny, genetické modifikace a my…
Součástí Dne fascinace rostlinami jsou tři desítky akcí po celé ČR. Jejich seznam najdete na http://www.plantday12.eu/czech.htm. Oficiální datum Dne je sice 18. května, ale s rostlinami a vědci se můžete potkávat více než dva týdny.
Snímky Petr Jan Juračka a Radek Lüftner.
Akce „Skryté příběhy rostlin“ je podporována z projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
City Nature Challenge je projekt, ve kterém se spojují pozorovatelé přírody z měst z celého světa. Hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu bohatá.
Nadcházející víkend patří akci Struny dětem. Potkáte tam i Přírodovědce - v sobotu 29. a v neděli 30. března od 11 do 17h vás provedou vodním světem.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.