Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Přírodovědecká fakulta UK se i letos zapojí do největší muzejní akce, jakou můžete v metropoli navštívit. Přijďte si prohlédnout naše muzea a užít si bohatý doprovodný program.
Letos se muzejní noci účastní 52 pražských muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 80 objektech. Máte tedy jedinečnou možnost vidět zdarma nejrůznější sbírky – od uměleckých a historických až po mineralogické či antropologické. Jako každý rok vás čeká také spousta zajímavých aktivit pro děti i dospělé.
Pražská muzejní noc se koná v sobotu 11. června 2016 od 19:00 do 1:00 hodin. Podrobné informace o celé akci najdete na www.prazskamuzejninoc.cz/2016/.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy můžete navštívit:
• Chlupáčovo muzeum historie Země
Paleontologická expozice vás provede evolucí od úsvitu života až po čtvrtohory. Zlatým hřebem je kostra masožravého dinosaura carnotaura.
Unikátní kolekce historicky cenných map, atlasů, glóbů, grafik a dalších geografických dokumentů. Každou celou hodinu komentované prohlídky v dobových kostýmech!
Rozsáhlá sbírka minerálů, která zaručeně potěší všechny zájemce o geologii. Projděte se světem nerostů od antimonitu po zlato a obdivujte rozmanitost krystalových tvarů, barev i chemického složení.
Přijďte si vyzkoušet práci s digitalizovanými starými mapami nebo si prohlédnout výstavu Dlouhodobé změny krajiny Česka.
Milovníky rostlin zveme nejen do tropického a subtropického skleníku, ale i na výstavy sukulentů a masožravek.
(Odkazy vedou na stránky s dalšími informacemi včetně kompletního doprovodného programu.)
Z našich doprovodných akcí vybíráme:
• Příběh kapky – Jaroslav Heyrovský a jeho životní příběh (Albertov 6, Praha 2, 1. patro)
Putovní výstava vytvořená k 50. výročí udělení Nobelovy ceny za chemii Jaroslavu Heyrovskému. Na fotografiích, filmech a mnoha exponátech představuje život tohoto významného českého vědce, vynálezce polarografie.
Komentované prohlídky každou půlhodinu od 19:00.
• Pravda a fikce kinematografie (Albertov 6, Praha 2, Velká geologická posluchárna)
Potkáme mimozemské civilizace? Budeme se teleportovat? Oživíme dinosaury? Ve filmech to funguje, ale co ve skutečnosti? Nad tím se zamyslíte na netradiční přednášce.
Od 20:00.
• Svět demografie a interaktivní GEOLAB (Albertov 6, Praha 2, 2. patro)
Geolab je soubor interaktivních aplikací, díky nimž můžete nahlédnout do tajů geografie. Prozkoumáte mapy, které nejsou na první pohled vidět, vytvoříte si vlastní 3D ostrov a vzykoušíte si mnoho dalších věcí.
Na výpravě do světa demografie zase zjistíte, co všechno umí tento vědní obor předvídat o našich životech. Demografie dnes provází člověka na každém kroku a můžeme se díky ní dozvědět leccos zajímavého o nás samotných. Po celou muzejní noc budeme také sledovat v přímém přenosu vývoj světové populace.
19:00–1:00.
• Od mumií k celebritám: Z dějin tetování (U Nemocnice 3, Praha 2, Velká posluchárna anatomického ústavu 1. lékařské fakulty UK)
Proč se člověk začal tetovat? Jak se lišily techniky dávných a mimoevropských kultur od „kérování“ elektrickým strojkem? Cílem přednášky je ukázat pestrost fenoménu tatuáže.
Od 17:00. Omezená kapacita, je nutno se registrovat na tomto odkazu nebo na e-mailu zuzana.burianova@lf1.cuni.cz.
• Čichám, čicháš, čicháme (Albertov 6, Praha 2)
Jak bystrý máte čich? Přijďte to zjistit k našemu stánku, kde si budete moci vyzkoušet, jak se čich testuje, a přesvědčit se, že se bez něj neobejdeme.
19:00–23:00.
• Molekulární bar (Albertov 6, Praha 2, přízemí)
Taky vám v dětství říkali, že hrát si s jídlem se nesluší? V molekulárním baru vedeném Přírodovědci.cz vám rádi dokážeme pravý opak.
19:00–1:00.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.