Oslavte s námi 100 let české vědy! Tradiční vědecko-popularizační akce proběhne v pátek 5. října na Albertově a dalších více než třech desítkách míst České republiky. Pro veřejnost jsou připraveny workshopy, přednášky a další popularizační programy.
Trhavina semtex, kontaktní čočky nebo remoska jsou jedny z významných vynálezů českých vědců za posledních sto let. Historie vědy je mnohým vzdálená a proto i vzhledem k výročí republiky je právě 100 let české vědy tím pravým pro Noc vědců 2018!
Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Cílem této celoevropské akce je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
A co si pro vás připravili vědci a vědkyně z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy?
PŘEDNÁŠKY
- budou probíhat ve Velké geologické posluchárně, 1. mezipatro, Albertov 6
- 17:30–18:15 Goethe a chemie (doc. RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D. - katedra analytické chemie; Mgr. Radek Chalupa - katedra učitelství a didaktiky chemie). Přednáška, doplněná o experimenty, představí málo známou stránku života a díla Johanna Wolfganga von Goethe. Ten byl nejen významným literátem, ale i nadšeným a zdatným chemikem, což mu umožnilo setkávat se s mnoha zajímavými vědci. Chemii Goethe promítl i do svých děl, ze kterých vedle Fausta vyniká především chemický román lásky Spřízněni volbou.
- 18:15–19:00 Přednáška MFF UK
- 19:00–19:45 Historie a perspektivy družicového průzkumu Země (RNDr. Přemysl Štych, Ph. D., katedra aplikované geoinformatiky a kartografie). Přednáška pojednává o historii, současném stavu a perspektivách družicového průzkumu Země, který představuje jeden z nejdůležitějších informačních zdrojů o naší planetě. V přednášce budou představeny základní technické parametry nejvýznamnějších družic a jejich aplikační možnosti v hodnocení stavu a změn životního prostředí. Přednášku doprovodí zajímavé pohledy na naší planetu z vesmíru s vysvětlením výzkumného potenciálu dat družicového průzkumu Země.
- 19:45–20:30 Přednáška MFF UK
- 20:30–21:15 Česká stopa ve výzkumu toxoplasmózy (prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., katedra filosofie a dějin přírodních věd, Pokusní Králíci). První klinický případ toxoplaplasmózy popsal v roce 1923 český badatel Josef Janků. Toxoplasmóze se však intenzivně věnoval v 50. a 60. letech i zakladatel moderníčeské parazitologie Otto Jírovec. Řada objevů týkající se toxoplasmy a toxoplasmózy, včetně rozpoznání vlivu nákazy na chování a psychiku člověka, byla učiněna v posledních 30 letech na českých vědeckých pracovištích, tedy i na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
- 21:15–22:00 Přednáška MFF UK
- 22:00–22:45 Dokonalé skalní útvary aneb jak příroda kouzlí (doc. RNDr. Jiří Bruthans, Ph.D. – Ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky). Přednáška je zaměřena na vznik skalních útvarů, které jsou obdivovány turisty na mnoha místech světa, a to zejména v pískovcích. Celou řadu z nich najdeme i v Česku: skalní brány, mosty, převisy, arkády atd. Často jde o útvary tak dokonalé, jako by za jejich vznikem stál inteligentní designér, ačkoli je tvoří „jen“ eroze a zvětrání. Odkud se v nich bere ona elegance a krása, kterou obdivujeme? Přednáška bude postavena na fotografiích přírodních útvarů a videích zachycujících pokusy s jejich umělým vytvářením. Bude popsáno, jak jednoduché fyzikální principy pomalu ale nevyhnutelně vedou k elegantním skalním formám.
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY
- Chlupáčovo muzeum historie Země (suterén, Albertov 6) - komentované prohlídky od 18:00, 20:00 a 22:00, vždy přibližně 45 minut. Chlupáčovo muzeum historie Země je univerzitní muzeum vzniklé přestavbou sbírek Ústavu geologie a paleontologie. Slouží k výuce i výzkumu. Je zaměřeno na vývoj planety Země z pohledu neživé i živé přírody.
- Mineralogické muzeum (1. patro, Albertov 6) - komentované prohlídky od 17:00, 19:00 a 21:00, vždy přibližně 45 minut. Mineralogické muzeum představuje sbírku založenou v 19. století shromažďující materiál pro výzkum. Vystavená část, v současné době čítá přes 22 000 vzorků, slouží ke vzdělávání i široké veřejnosti. Kapacita jedné prohlídky je 25 osob.
- Geologické laboratoře (1. patro, Albertov 6) - Centrum výzkumu stabilních a radiogenních izotopů (1. patro, Albertov 6) komentované prohlídky od 17:30, 18:30, 19:30, 21:30, 22:30 vždy přibližně 15 minut. Z důvodu čistého prostředí a citlivosti přístrojů se může vždy jedné prohlídky zúčastnit maximálně 5 lidí. Děkujeme za pochopení. Rezervaci můžete provést zde.
Centrum výzkumu stabilních a radiogenních izotopů představuje moderní univerzitní pracoviště, které pomocí přístrojů analyzujících izotopové složení řeší mnoho otázek přírodovědných oborů. Získáváme nedocenitelná data, která nám pomáhají například odhadovat teplotu dávno zaniklých oceánů.
- Hrdličkovo muzeum člověka (přízemí, Viničná 7) - komentované prohlídky od 17:00, 18:30, 20:00 a 21:30, vždy přibližně 60 min, prosíme o registraci na prohlídky ZDE. Univerzitní muzeum je místem paměti s osobitým charakterem. Důležitá je jeho historická tradice a kontinuita. Stálá expozice představuje témata evoluce člověka, vývoje jedince, patologie a smrti.
- Knihovna chemie (dvůr Hlavova 8) - výstava Cesta spravedlivá od alchymie k chemii - komentované prohlídky výstavy pod vedením docenta Nesměráka od 19:00 a 20:30. Výstava přibližuje historii a významné osobnosti alchymie, odhaluje její kořeny v prastarých technologických znalostech našich předků (výroba kovů, keramiky a skla, získávání soli), sleduje její rozvoj v různých oblastech světa a různých dobách a ukazuje, jak se z ní na konci 18. století zformovala vědecká chemie.
DOPROVODNÝ PROGRAM
Budova Albertov 6
- Luminiscence - mnoho látek a materiálů kolem nás dokáže světélkovat - oblečení na diskotékách, svítící tyčinky nebo bankovky pod UV lampou. Tomuto jevu říkáme luminiscence nebo také "studené světlo". Proč a jak k němu dochází? Na našem stánku se dozvíte víc!
- O parazitech (přízemí) - paraziti jsou a vždy byli vnímáni téměř jen negativně ve spojení s nemocemi. Málokdo ale ví, že pro člověka mohou mít i užitečné uplatnění. Nebojte se tedy a přijďte se na ně podívat zblízka!
- Za příčinami Alzheimerovy choroby (1. patro) - prohlédněte si 3D snímky z magnetické rezonance zdravého mozku a mozku poškozeného Alzheimerovou chorobou a seznamte se s rizikovými faktory i možnostmi prevence. Pro děti budou připraveny paměťové hry nebo pexeso. Kromě toho bude na místě malá expozice mozků zvířat.
- Pohled na svět očima geografů a demografů (2. patro) - vybrané ukázky toho, jak geografové a demografové vnímají svět - netradiční pohled na známá místa, populace nebo mapy. Přijďte si vyzkoušet vlastní znalosti a dozvědět se více o studiu geografických a demografických oborů na PřF UK.
- Svět hornin pod mikroskopem (2. patro) - přijďte se přesvědčit o skryté kráse hornin pod mikroskopem a poznejte tyto neživé přírodniny v novém světle. Budete překvapeni pestrými barvami a roztodivnými tvary, které před vámi navenek skrývají.
Knihovna chemie (Hlavova 8)
- Chemie v domácnosti - Myslíte, že chemie patří jen do laboratoře? My vás přesvědčíme o opaku! Zkuste si jednoduché chemické pokusy na našem stánku.
- Chemická světelná show (22:00) - Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠENO!
V hlavní budově (Albertov 6) se navíc bude prezentovat také Matematicko-fyzikální fakulta UK a zpřístupněna bude rovněž nedaleká Fakulta dopravní ČVUT.
VSTUP JE ZDARMA!
Kompletní program a další informace naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz nebo si můžete stáhnout aplikaci, která vás provede programem institucí po celé České republice (aplikace bude brzy dostupná v Obchodě Google Play).
Letošní ročník zastřešuje jako národní koordinátor seskupení 3 vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB - Technická univerzita Ostrava a Svět techniky v Dolních Vítkovicích).