Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Pro velký zájem pořádáme už třetí expedici k Baltu. Láká vás práce mořských biologů, podmořský svět a neprobádané hlubiny oceánů? Tak s námi pojeďte na prodloužený víkend do severního Německa!
Čeká vás kurz mořské biologie a spousta přírodovědných zážitků v muzejních expozicích, akváriích i na plážích Baltského moře. V moři budeme odebírat vzorky, které pak prozkoumáme v polní laboratoři. Našimi průvodci budou během celé expedice odborníci z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.
Exkurze se uskuteční od pátku 25. září 2015 do pondělí 28. září 2015. Odjíždíme v pátek v 8:00 hodin od budovy Přírodovědecké fakulty UK (Albertov 6, Praha 2).
Prodloužený víkend strávíme v Německu, kde si prohlédneme přístavní město Stralsund a jeho mořská muzea, národní park Jasmund na ostrově Rujána a Přírodovědné muzeum v Berlíně. Do Prahy – opět před budovu fakulty na Albertově 6 – se vrátíme v pondělí zhruba ve 20:00 hodin.
Čtyřdenní exkurze je určena všem nadšeným přírodovědcům od 12 let věku, kteří se zajímají hlavně o biologii.
Na co se můžete těšit?
V pátek 25. září vyrazíme z Prahy autobusem do Sellinu, který se nachází na ostrově Rujána v Baltském moři. Po 600 kilometrech cesty se ubytujeme v Sellinu v jednom z hotelů sítě Jugendherbergen, kde budeme bydlet až do pondělí.
Odtud se v sobotu 26. září vydáme do nedalekého Stralsundu. V tomto přístavním městě nás čekají dvě mořská muzea, která jsou vyznáním lásky k mořím a oceánům. Prostřednictvím mnoha expozic a akvárií seznamují návštěvníky s životem v Baltu a v dalších, hlavně severských mořích.
Muzeum Ozeaneum nabízí tři výstavní expozice. Velmi působivá je část s modely velryb a jiných mořských obrů v životní velikosti. Součástí Ozeanea jsou také velká i menší akvária, která věrně napodobují nejrůznější přírodní stanoviště.
Meeresmuseum v historickém centru Stralsundu nám pak přiblíží mořskou biologii, rybolov a faunu i flóru Baltského moře.
V neděli 27. září máme namířeno do národního parku Jasmund na severovýchodě Rujány. Prohlédneme si tu – shora i zdola – jedinečné křídové útesy, které se tyčí až 160 metrů nad hladinu Baltského moře. Park se pyšní také hlubokými bukovými lesy, jež se rozkládají na křídové plošině z doby ledové.
V pondělí 28. září ráno opustíme hotel a pojedeme do Berlína, kde navštívíme jedno z největších německých muzeí – Museum für Naturkunde Berlin. Muzeum je proslulé hlavně svými exponáty dinosaurů z východní Afriky, včetně nejvyšší vystavené kostry dinosaura na světě. V paleontologické expozici navíc uvidíte i skvěle zachovanou fosilii „praptáka“ archeopteryxe.
Z Berlína se vrátíme do Prahy, kde se přibližně ve 20:00 hodin rozloučíme.
Cena exkurze činí 4 500 Kč včetně DPH. Částka zahrnuje cestu pohodlným autobusem s klimatizací na trase Praha – Sellin – Stralsund – národní park Jasmund – Stralsund – Berlín – Praha, vstupy do stralsundských muzeí Meeresmuseum a Ozeaneum, do národního parku Jasmund a do Museum für Naturkunde Berlin, ubytování v hotelu v Sellinu (3 noci), polopenzi (3× snídaně a večeře), pitný režim a průvodcovské služby.
Počet míst je omezen, může s námi jet pouze 40 nejrychleji registrovaných účastníků. Proto neváhejte a registrujte se zde.
Pro účastníky je během exkurze zajištěn celodenní pitný režim. V hotelu v Sellinu nás čeká polopenze (začínáme večeří ve čtvrtek, končíme snídaní v neděli). Obědy si zajišťuje každý sám. V pátek je možné obědvat v muzejní restauraci (cca 10 eur), na ostatní dny lze nakoupit v místním supermarketu, kde budeme pravidelně zastavovat.
Upozornění pro rodiče: Každý z účastníků musí být vybaven platným občanským průkazem, případně platným cestovním pasem!
Snímky v článku Radek Lüftner a Alexandra Hroncová.
Další fotografie z naší první výpravy k Baltu si můžete prohlédnout v této galerii.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.