Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Jak a proč se v Čechách padělaly zkameněliny? To vám prozradí přednáška, kterou pořádá Kamenožrout – geologický korespondenční seminář Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Přednáška Mgr. Štěpána Raka nazvaná Lži vepsané do kamene se uskuteční 16. května 2013 od 19:00 hodin v klubu Podsklepeno (Karlínské náměstí 7, Praha 8 – Karlín).
Padělání zkamenělin a jejich následný prodej šly v Čechách ruku v ruce s poznáváním a výzkumem staroprvohorních sedimentů Barrandienu, a to především ve druhé polovině 19. století. Kromě typických představitelů tehdejšího geologického a paleontologického světa, jakými byli třeba Joachim Barrande (1799–1883), Jan Krejčí (1825–1887) nebo Antonín Frič (1832–1913), u nás působila také řada jiných sběratelů zkamenělin – nutno říci, že často neprávem opomíjených.
Obrozenecké jiskření a zájem o podivuhodné přírodní útvary jistě v lidech, především pak mezi šlechtou či sběrateli kuriozit, vyvolávaly majetnický zájem o tyto přírodniny. Zkameněliny čerstvě získané z četných lomů v okolí Prahy a Berouna i v dalších oblastech – dodnes geologicky významných – se tak stávaly žádaným zbožím.
Ovšem nabídka tolik vyhledávaných úplných krunýřů trilobitů, za něž byli mnozí jistě ochotni velmi dobře zaplatit, nebyla neomezená. Navíc postupně ubývaly, čímž dozajista získávaly na ceně. Dělníky v lomech a sběratele zkamenělin tedy napadla spásná myšlenka slepit směsí rozdrceného vápence s lepidlem ty kusy, které nacházeli v suti – hlavy a ocasní štíty. Že se ani nejednalo o stejné druhy, není snad vůbec nutné zdůrazňovat.
Od sběratelství pro vlastní potěšení mnohdy nebývá příliš daleko k prodeji nálezů. Skalnické řemeslo a přístup k čerstvému materiálu, například po odstřelu či při ruční těžbě kamene v lomu, zlákaly řadu lidí na cestu komerce...
Přednáška se koná ve spolupráci s Domem dětí a mládeže hlavního města Prahy. Informace o dalších akcích geologického korespondenčního semináře Kamenožrout najdete na jeho webu nebo facebookové stránce.
Ilustrační snímky: Padělané zkameněliny trilobitů.
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.