Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Představení kosatců u příležitosti vyhlášení kosatce sibiřského Rostlinou roku 2024 v podání Zuzany Caspers a Pavla Sekerky z Botanického ústavu AV ČR. Přednáška se uskuteční dne 8. 4. 2024 v Krajinově posluchárně od 17 hodin.
Kosatce svými velkými a výrazně zbarvenými květy a léčivými účinky zaujaly lidi již ve starověku. Patří k nejstarším okrasným zahradním rostlinám. Za dobu jejich pěstování se do evropských zahrad dostávají nejen původní plané druhy ze Středozemí, střední a východní Asie i Severní Ameriky, ale vzniklo také velké množství hybridů a zahradních odrůd napříč jednotlivými sekcemi. Jak se však ukazuje na příkladu zplaňujícího kosatce krvavého, botanická literatura i terénní botanici většinou pěstované druhy, z nichž mnohé zplaňují do volné přírody, nerozlišují či je označují pod chybnými jmény.
Abychom pochopili vztahy mezi jednotlivými skupinami kosatců, musíme dobře poznat jak variabilitu domácích druhů tak i pěstované taxony. A tomu by měla přispět naše prezentace. V první části podáme taxonomický přehled rodu Iris, především se seznámíme s charakteristickými zástupci jednotlivých sekcí. Zvláštní důraz bude kladen na druhy a hybridy, se kterými se setkáme v našich zahradách a na skalkách. Druhá část je zaměřena na variabilitu druhů v české přírodě a konzervaci klonů v Průhonické botanické zahradě. Představíme diagnostické znaky planých druhů a prastarých kosatců.
Přednáška proběhne rovněž online: https://meet.google.com/xyq-rekq-etf
Přednáška proběhne v rámci přednáškového cyklu, který pořádá Česká botanická společnost ve spolupráci s Katedrou botaniky PřF UK.
Česká botanická společnost
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.