Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás na přednášku Jak rostli trilobiti, kterou pořádá Kamenožrout – geologický korespondenční seminář Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Mgr. Lukáš Laibl z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty UK bude mluvit o pozoruhodném vývoji trilobitů, známých prvohorních členovců. Přednáška se uskuteční 18. dubna 2013 od 19:00 hodin v klubu Podsklepeno (Karlínské náměstí 7, Praha 8 – Karlín). Zároveň proběhne vernisáž výstavy fotografií Kámen na kameni.
Lukáš Laibl se zabývá výzkumem trilobitích larev. Trilobiti se pravděpodobně líhli z vajíček a nejmenší jedinci byli sotva půl milimetru velcí. V České republice nacházíme na některých místech dokonale zachované zkameněliny jejich larev z doby asi před 500 miliony let. Trilobiti měli pevný krunýř, který museli pravidelně svlékat. Rostli vždy jen v krátkém období po svlékání, než jim ztvrdl nový krunýř. Jejich vývoj se tedy podobá vývoji dnešních krabů a dalších korýšů.
Čerstvě vylíhlé larvy často žily úplně jinak než dospělci. Studium tvaru a velikosti larev dokáže prozradit, zda se nechávaly unášet mořskými proudy, nebo spíše lezly po dně. Rozdílné způsoby života měly vliv na geografické rozšíření jednotlivých druhů, a tím i na jejich náchylnost ke změnám klimatu nebo k velkým vymíráním.
Přednáška se koná ve spolupráci s Domem dětí a mládeže hlavního města Prahy. Informace o dalších akcích geologického korespondenčního semináře Kamenožrout najdete na jeho webu nebo facebookové stránce.
Horní snímek: Trilobit Kainops raymondi z devonu. Zdroj Wikimedia Commons, autor Tomleetaiwan, volné dílo (Public Domain).
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.