Juniorská vědecká konference 2024
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Ďáblova věž na severozápadě USA je pozoruhodný geologický útvar. Víte ale, že má dvojče u nás v Českém středohoří? A jak vlastně přišla ke svému neobvyklému tvaru?
Ďáblova věž vypadá jako gigantický pařez nebo obrovská homole s ostře useknutým vrcholkem. Jaký byl její původní tvar se ovšem neví. O vzniku Ďáblovy věže se vyprávěly legendy mezi místními indiánskými kmeny a i dnešní geologové se o něm stále přou.
Málokdo tuší, že tento geologický útvar má dvojče v Českém středohoří. Podobně dlouhé a široké kamenné sloupy má totiž vrch Bořeň, který se tyčí nad městem Bílinou. Obě hory se skládají z vulkanické horniny fonolitu a jsou přibližně stejně velké.
Český geolog Prokop Závada získal Prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce za svůj výzkum, při němž vyvrátil dosavadní hypotézy o původu Ďáblovy věže. Pomocí originálního geologického experimentu a výpočtů zjistil, jak před zhruba 50 miliony lety pravděpodobně vznikla.
Ve své přednášce vám Prokop Závada řekne, čím jsou nejčastěji tvořeny výrazné kopce v krajině, s jakými mýty se pojí názvy jako „Čertova zeď“ či „Ďáblova věž“ nebo jak odolné jsou erozní zbytky vyvřelých hornin.
Přednáška je součástí cyklu Geologické středy. Koná se ve středu 20. května 2015 od 18:30 hodin v budově Přírodovědecké fakulty UK (Albertov 6, Praha 2, Mineralogická posluchárna v 1. patře).
Akci pořádá korespondenční geologický seminář Kamenožrout. Informace o jeho korespondenční soutěži, přednáškách, exkurzích a dalších aktivitách najdete na webu kamenozrout.cuni.cz nebo na Facebooku.
Tuto akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Horní snímek: Ďáblova věž (Devils Tower) na severozápadě USA ve státě Wyoming. Zdroj Wikimedia Commons, autor Colin.faulkingham, úpravy Plumbago, volné dílo / Public Domain.
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
10x Kalendář akcí
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.